Zdjęcie: prezentacja książki „Kazanie na Areopagu. 13 katechez” w Wydawnictwie Literackim w Krakowie, fot. Jan Graczyński, PAP

Niepublikowane teksty Karola Wojtyły!

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W Krakowie zaprezentowano dziś niepublikowane wcześniej rozważania Karola Wojtyły, zainspirowane kazaniem św. Pawła na Areopagu. Książka „Kazanie na Areopagu. 13 katechez” wydana przez Wydawnictwo Literackie trafi do księgarń już 3 października. 

Stanie się to dokładnie 40 lat po wyborze arcybiskupa krakowskiego na Stolicę Piotrową. Zdaniem wydawców jest to jedyny literacki tekst sprzed pontyfikatu, w którym Wojtyła omawia podstawy wiary chrześcijańskiej. Książka „Kazanie na Areopagu. 13 katechez” to pierwsze opracowanie odnalezionych tekstów Karola Wojtyły. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej po raz pierwszy zaprezentowana została wydrukowana książka, a także rękopis Karola Wojtyły.

Zdjęcie: arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej Stanisław Dziwisz, prezes wydawnictwa literackiego Anna Zaremba-Michalska i dr Marta Burghardt podczas prezentacji książki, fot. Jan Graczyński, PAP

Anna Zaremba-Michalska, Prezes Zarządu Wydawnictwa Literackiego wyjaśniała, że teksty Karola Wojtyły są poświęcone kazaniom św. Pawła na Areopagu, który przyjął za punkt wyjścia swojej dyskusji okoliczność, że jego słuchacze są religijni. Jak dodała, teksty Karola Wojtyły z upływem lat zyskują na aktualności.- Gdy ks. kard. Stanisław Dziwisz powierzył Wydawnictwu Literackiemu publikację odnalezionych katechez o kazaniu św. Pawła na Areopagu i dotychczas nieznanych, odebraliśmy to jako wielkie wyróżnienie, ale również wyzwanie – mówiła.

Zasługuje na to, by go pokazać
Wieloletni osobisty sekretarz Karola Wojtyły kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że wydana książka stanowi wyjątkową prezentację twórczości religijnej abp. Karola Wojtyły. – To szczególna okazja, by ten tekst, dotąd nieznany i nieopublikowany, udostępnić szerokiej publiczności, aby polskie społeczeństwo mogło je poznać – mówił kardynał, nawiązując do dwóch ważnych rocznic, które mijają w tym roku: 60- lecie przyjęcia sakry biskupiej przez Karola Wojtyłę i 40 – lecia wyboru na Stolicę św. Piotra w Rzymie. – Ten tekst zasługuje na to, aby go ukazać. Wiemy, że powstawał w atmosferze Soboru Watykańskiego II, a jego głęboka treść zasługuje na pogłębioną refleksję, gdyż jego tematy wyznaczały charakter pontyfikatu Jana Pawła II – podkreślił.

Kard. Dziwisz pytany o okoliczności odnalezienia tekstu powiedział, że Karol Wojtyła często rozdawał swoje rękopisy, a tekst wydanych katechez kardynał otrzymał od osoby prywatnej. Jak dodał, archiwum kard. Karola Wojtyły jeszcze nie zostało skatalogowane, a prace nad tym obecnie trwają.

fot. Jan Graczyński, PAP

Teksty katechez są pokłosiem pielgrzymki do Ziemi Świętej, którą Karol Wojtyła odbył w 1963 r. wraz z innymi uczestnikami Soboru Watykańskiego II po zakończeniu drugiej sesji obrad. Po drodze odwiedzili także Grecję i ateński Areopag, gdzie dwa tysiące lat wcześniej św. Paweł z Tarsu wygłosił kazanie. Jest to dzieło napisane w całości przez Karola Wojtyłę. Zapisane odręcznie kartki zostały odnalezione i ukazują się 40 lat po tym, jak w październiku 1978 roku arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyłę wybrano na papieża. Karol Wojtyła spisał swoje rozważania w 1965 lub na początku 1966 r. Tekst zachował się w dwóch postaciach: rękopisu i maszynopisu. Wydawnictwo Literackie opublikowało książkę w takiej formie, aby czytelnik mógł zauważyć drobne różnice.

Igraszka losu
Ks. Robert Woźniak, autor opracowania teologicznego książki mówił, że jest to jedno z najważniejszych dzieł Karola Wojtyły. – Ten tekst jest niesamowicie aktualny, można powiedzieć, że to igraszka losu, że się zagubił, a teraz odnalazł. Czytając ten tekst miałem wrażenie, że to nie los i przypadek, ale opatrzność sprawiła, że właśnie teraz otrzymujemy ten tekst, ponieważ przeżywamy zglobalizowany kryzys, który dotyka Kościoła i świata – mówił ks. Woźniak. – Właśnie w takim momencie historii otrzymujemy tekst najbardziej syntetyczny, jaki czytałem u Karola Wojtyły – Jana Pawła II. To dzieło ukazuje wiarę chrześcijańską współczesnemu człowiekowi – mówił ks. Woźniak. Według niego, tekst jest owocem refleksji nad Soborem Watykańskim II, a mistyczny geniusz Karola Wojtyły został przez Sobór wzmocniony.

fot. arch: Warszawa. 06.1979. Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II odprawił Mszę św. na Placu Zwycięstwa, fot. PAP/Teodor Walczak

Z kolei dr Marta Burghardt, autorka opracowania tekstu książki mówiła, że praca nad nim stanowiła dla niej wielkie wyzwanie a rękopisy Karola Wojtyły, zmiany i skreślenia, których dokonywał świadczą o tym, jak uważnie dobierał słowa. – Ta twórczość naukowa i artystyczna było dla Karola Wojtyły formą modlitwy. Ta książka była dla mnie rekolekcjami jedynymi w swoim rodzaju – mówiła.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze