Niezwykłe odkrycie w opactwie cystersów
Wizerunek Chrystusa Króla, który przez około 500 lat przysłaniały cegły, został teraz odkryty podczas prac remontowych w pałacu opata klasztoru cystersów w Mogile.
Jak podkreślają historycy, znawcy sztuki, to wyjątkowo cenne znalezisko: autorem malowidła jest Stanisław Samostrzelnik, najwybitniejszy malarz polskiego renesansu. Wagi odkryciu dodaje fakt, że dzieło „schowane” pod cegłami od momentu powstania nie zostało przemalowane ani dotknięte ręką konserwatora.
Stanisław Samostrzelnik (ok. 1480–1541) jest znany głównie jako autor wystroju malarskiego kościoła klasztornego w Mogile oraz tamtejszych krużganków. Z jego talentu korzystali również król Zygmunt Stary i królowa Bona. To on udekorował chorągiew, którą Albrecht Hohenzollern złożył u stóp polskiego króla w trakcie słynnego hołdu pruskiego na krakowskim Rynku (1525). W budynku przeoratu i opatówki w Mogile od dwóch lat przy udziale środków europejskich i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa trwa remont adaptujący wnętrza na potrzeby powstającego Muzeum Cystersów i biblioteki publicznej. Pomieszczenie z polichromią Samostrzelnika będzie w (niedalekiej) przyszłości czytelnią biblioteki. Prace w tej części budynku dofinansowane są ze środków europejskich.
>>> Ponad 200-letni skarb znaleziony w kościele
O odkryciu informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Malowidło przedstawiające Chrystusa Króla było ukryte za przemurowaniem na sklepieniu nad oknem na parterze w pałacu opata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |