S. Faustyna Kowalska, fot. wikimedia commons

Nigdy nie prezentowane zapiski św. s. Faustyny

Siedem rękopisów listów św. s. Faustyny Kowalskiej, które jeszcze nigdy nie były prezentowane można zobaczyć w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach 10. edycji Cracovia Sacra. Wystawa czynna jest dziś do godz. 21. „Listy” obok „Dzienniczka”, są drugim dziełem, które odsłania życie duchowe i codzienność św. Faustyny.

Na co dzień listy przechowywane są w klasztornym skarbcu. Do dzisiaj zachowało się prawie 50 listów, a także karteczki z życzeniami, które s. Faustyna przesyłała do sióstr we wspólnocie krakowskiej i obrazki z dedykacjami. Najstarsze listy mają ponad 80 lat, a ostatni pochodzi z sierpnia 1938 r.

W ramach wydarzeń związanych z 10. edycją Cracovia Sacra w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach można zobaczyć 7 rękopisów listów św. Siostry Faustyny, które jeszcze nigdy wcześniej nie były prezentowane. Na wystawie pokazane są listy św. s. Faustyny do najmłodszej siostry Wandy, spowiedników: bł. ks. Michała Sopoćki i o. Józefa Andrasza SJ, przełożonej generalnej Michaeli Moraczewskiej, przełożonej domu krakowskiego m. Ireny Krzyżanowskiej oraz s. Ludwiny Gadziny i s. Justyny Gołofit, z którymi św. Faustyna przyjaźniła się od czasu nowicjatu.

„W zależności od adresatów w listach poruszana jest trochę inna tematyka. W listach do kierowników ks. Sopoćki i o. Andrasza, s. Faustyna opisywała swoje duchowe przeżycia, którymi z nikim oprócz nich się nie dzieliła, ale także codzienne sprawy, w których widać całkowite zdanie się na wolę Bożą i troskę o swych kierowników duchowych” – mówi s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

„Przejmujący jest jej ostatni list do matki generalnej Michaeli Moraczewskiej, pisany na niecałe dwa miesiące przed śmiercią, w którym dziękuje za wszelkie dobro, jakiego doświadczyła od zgromadzenia, przeprasza za wykroczenia przeciw regule zakonnej i prosi o błogosławieństwo na godzinę śmierci. List kończy słowami: „Do zobaczenia w niebie, u stóp tronu Bożego” – podkreśla s. Siepak.

W każdej gablocie obok rękopisu jest umieszczony list w formie maszynopisu w języku polskim i angielskim. Przy gablocie można zobaczyć zdjęcie osoby, do której list jest adresowany i jej krótki biogram. W ostatnich dwóch gablotach prezentowane są wydania książkowe „Listów” w kilku językach m. in. polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i portugalskim.

Osoby zwiedzające wystawę mogą się wpisać do specjalnej księgi pamiątkowej, a przy wyjściu z budynku wylosować bilecik w języku polskim lub angielskim z duchowym przesłaniem, jakie 80 lat temu s. Faustyna skierowała do sióstr.

Wystawa czynna jest w budynku klasztornym tylko w poniedziałek, 14 sierpnia, do godz. 21.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Cracovia Sacra, która odbywa się w dn. 14-15 sierpnia są „Skarby krakowskich klasztorów”. W programie przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki – także tych, które na co dzień nie są prezentowane zwiedzającym. Organizatorem Nocy Cracovia Sacra jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z krakowskimi klasztorami i kościołami.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Wydarzenie co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.

Szczegółowy program znajduje się na stronie krakowskienoce.pl.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze