Nigdy nie prezentowane zapiski św. s. Faustyny

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Siedem rękopisów listów św. s. Faustyny Kowalskiej, które jeszcze nigdy nie były prezentowane można zobaczyć w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach 10. edycji Cracovia Sacra. Wystawa czynna jest dziś do godz. 21. „Listy” obok „Dzienniczka”, są drugim dziełem, które odsłania życie duchowe i codzienność św. Faustyny.

Na co dzień listy przechowywane są w klasztornym skarbcu. Do dzisiaj zachowało się prawie 50 listów, a także karteczki z życzeniami, które s. Faustyna przesyłała do sióstr we wspólnocie krakowskiej i obrazki z dedykacjami. Najstarsze listy mają ponad 80 lat, a ostatni pochodzi z sierpnia 1938 r.

W ramach wydarzeń związanych z 10. edycją Cracovia Sacra w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach można zobaczyć 7 rękopisów listów św. Siostry Faustyny, które jeszcze nigdy wcześniej nie były prezentowane. Na wystawie pokazane są listy św. s. Faustyny do najmłodszej siostry Wandy, spowiedników: bł. ks. Michała Sopoćki i o. Józefa Andrasza SJ, przełożonej generalnej Michaeli Moraczewskiej, przełożonej domu krakowskiego m. Ireny Krzyżanowskiej oraz s. Ludwiny Gadziny i s. Justyny Gołofit, z którymi św. Faustyna przyjaźniła się od czasu nowicjatu.

„W zależności od adresatów w listach poruszana jest trochę inna tematyka. W listach do kierowników ks. Sopoćki i o. Andrasza, s. Faustyna opisywała swoje duchowe przeżycia, którymi z nikim oprócz nich się nie dzieliła, ale także codzienne sprawy, w których widać całkowite zdanie się na wolę Bożą i troskę o swych kierowników duchowych” – mówi s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

„Przejmujący jest jej ostatni list do matki generalnej Michaeli Moraczewskiej, pisany na niecałe dwa miesiące przed śmiercią, w którym dziękuje za wszelkie dobro, jakiego doświadczyła od zgromadzenia, przeprasza za wykroczenia przeciw regule zakonnej i prosi o błogosławieństwo na godzinę śmierci. List kończy słowami: „Do zobaczenia w niebie, u stóp tronu Bożego” – podkreśla s. Siepak.

W każdej gablocie obok rękopisu jest umieszczony list w formie maszynopisu w języku polskim i angielskim. Przy gablocie można zobaczyć zdjęcie osoby, do której list jest adresowany i jej krótki biogram. W ostatnich dwóch gablotach prezentowane są wydania książkowe „Listów” w kilku językach m. in. polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i portugalskim.

Osoby zwiedzające wystawę mogą się wpisać do specjalnej księgi pamiątkowej, a przy wyjściu z budynku wylosować bilecik w języku polskim lub angielskim z duchowym przesłaniem, jakie 80 lat temu s. Faustyna skierowała do sióstr.

Wystawa czynna jest w budynku klasztornym tylko w poniedziałek, 14 sierpnia, do godz. 21.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Cracovia Sacra, która odbywa się w dn. 14-15 sierpnia są „Skarby krakowskich klasztorów”. W programie przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki – także tych, które na co dzień nie są prezentowane zwiedzającym. Organizatorem Nocy Cracovia Sacra jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z krakowskimi klasztorami i kościołami.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Wydarzenie co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.

Szczegółowy program znajduje się na stronie krakowskienoce.pl.

Zobacz także
Wasze komentarze