070406-N-6901L-018 MARADI, Niger (April 6, 2007) – Nigerien army soldiers from the 322nd Parachute Regiment practice field tactics during combat training facilitated by U.S. Army Soldiers during exercise Flintlock 2007. The multi-national exercise, which is part of the U.S. State Department’s Trans-Sahara Counterterrorism Partnership, is an ongoing and long standing military-to-military relationship between Niger and the U.S. that provides an interactive exchange of military, linguistic and intercultural skills for both. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Michael Larson (RELEASED)

Nigeria: 50 uczennic zaginionych po ataku Boko Haram

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 50 uczennic szkoły z internatem w stanie Jobe w północno-wschodniej Nigerii uznaje się za zaginione po poniedziałkowym ataku na szkołę, przeprowadzonym przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram, która dokonywała już porwań dziewczynek.

Bojownicy Boko Haram napadli na szkołę w Dapchi w poniedziałek wieczorem, wyposażeni w ciężką broń. Wielu uczennicom i członkom personelu udało się uciec i ukryć w okolicy, ale jak dotąd nie odnalazło się 51 dziewczynek – powiedział przedstawiciel władz lokalnych cytowany przez BBC.

Agencja Reutera, powołując się na dwa niezależne źródła, pisze o 91 zaginionych – tyle dziewcząt było nieobecnych w szkole we wtorek.

Według naocznego świadka z sąsiedniej wioski Gumsa, zanoszące się płaczem i wzywające pomocy dziewczynki wywiezione zostały trzema pojazdami Tata. Reuters nie był w stanie zweryfikować prawdziwości tej relacji.

Przedstawiciel policji stanowej Sumonu Abdulmaliki we wtorek zaprzeczał, jakoby Boko Haram uprowadziło dziewczynki, i twierdził, że porwane zostały trzy osoby w pobliskiej miejscowości Gaidam.

Według nauczyciela z zaatakowanej szkoły, terroryści byli zainteresowani głównie łupami w postaci zapasów żywności. Jeden z mieszkańców powiedział, że napadli też na miejscowy sklep.

W 2014 roku organizacja, której nazwa oznacza „zachodnia edukacja jest zakazana”, porwała 270 uczennic z miejscowości Chibok. Około 60 dziewcząt uciekło wkrótce po uprowadzeniu, a w ubiegłym roku doszło do uwolnienia ponad stu, ale pozostałe są nadal przetrzymywane przez Boko Haram w nieznanym miejscu.

Dapchi położone jest 275 km na północny wschód od Chibok.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii od 2009 roku zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

Nigeria: 50 uczennic zaginionych po ataku Boko Haram
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze