Nigeria: czy zbuntowana diecezja przyjmie biskupa?
Biskupi z 6 diecezji na południu Nigerii przynaglili duchowieństwo i wiernych miejscowej diecezji Ahiara do poddania się woli papieża i przyjęcia odrzucanego przez nich biskupa. Jeszcze w 2012 Benedykt XVI mianował ordynariuszem tej diecezji ks. Petera Ebere Okpaleke, pochodzącego z innego plemienia niż dominujące na tym obszarze. Większość księży, osób zakonnych i świeckich odrzuciła tę nominację, nie dopuszczając do ingresu nowego biskupa. Po kilkuletnim impasie Franciszek przyjął 8 czerwca w Watykanie przedstawicieli zbuntowanej diecezji i nakazał im przyjęcie nominata, dając duchowieństwu 30 dni na napisanie doń listu z prośbą o wybaczenie i z wyrazami posłuszeństwa.
Posunięcie to było szeroko komentowane z uwagi na stanowczość papieża, przedstawianego dotychczas w mediach jako człowiek łagodny i pobłażliwy. Jednakże w samej diecezji Ahiara zapanowała cisza, stąd apel okolicznych biskupów, gdy termin ultimatum minął i zbuntowanym księżom zagroziły kary kościelne. Przedstawiciele miejscowego duchowieństwa, pytani przez media stwierdzili, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, choć większość kapłanów jest zdania, że należy ten konflikt zakończyć.
Wśród propozycji rozwiązania kryzysu znalazł się postulat wyświęcenia kogoś z miejscowego kleru na biskupa pomocniczego, jednakże papieskie ultimatum dotyczyło nie znalezienia kompromisu, lecz okazania posłuszeństwa. Sprawa pozostaje więc otwarta.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |