epa06148943 Workers empty the convoys of humanitarian aid in Douma, inside Eastern al-Ghouta, outskirts of Damascus, 17 August 2017 which entered through the Syrian Arab Red Crescent (SARC) in cooperation with International Committee of the red cross (ICRC), and the United Nation (UN) offices. The convoys contain relief aid consisting of 7000 food parcels, 7000 flour bags, medical equipment and routine periodic vaccines and vaccines for measles according to a statement by the Douma sub-branch of Syrian Arab Red Crescent. EPA/Mohammed Badra Dostawca: PAP/EPA.

Syria: zbliża się ku końcowi?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wojna w Syrii zbliża się ku końcowi, po tym gdy zagraniczne mocarstwa zaprzestały wspierania rebeliantów – oświadczyła doradczyni ds. politycznych prezydenta Syrii Baszara el-Asada Butaina Szaaban.

Prezydent USA Donald Trump zakończył prowadzone przez CIA wspieranie grup rebeliantów walczących przeciwko rządowi Asada. Z kolei Turcja, która długo była jednym z głównych sojuszników rebeliantów, zmieniła swoje polityczne priorytety, rezygnując z walki z Asadem i koncentrując się na poprawie relacji z Rosją oraz ograniczeniu wpływów Kurdów.Doradczyni oceniła, że wraz ze zmianą polityki mocarstw wojna osiągnęła „przedostatni etap”. „Tak, jak pokonaliśmy terroryzm, będziemy walczyć przeciwko wszelkiej nieprawowitej obecności na naszym terytorium, niezależnie od tego, czy będą to USA czy Turcja” – zadeklarowała Szaaban. 

Zdaniem Szaaban rozpoczęte w czwartek w Damaszku międzynarodowe targi (Damascus International Fair) to „wiadomość, że wojna kończy się i jesteśmy na początku ścieżki w kierunku odbudowy”. Szaaban dodała, że konflikt w Syrii „odwrócił się”, co zostało rozpoczęte zdobyciem w ubiegłym roku Aleppo przez syryjską armię oraz jej sojuszników.

Oświadczenie doradczyni prezydenta zbiega się w czasie z postępami militarnymi syryjskiej armii. Z pomocą rosyjskich sił powietrznych oraz bojowników wspieranych przez Iran syryjski rząd odzyskał kontrolę nad rozległymi terenami na zachodzie kraju. W wielu miejscach udało się wynegocjować zawieszenie broni. W związku z mniejszym zaangażowaniem militarnym na zachodzie kraju siły rządowe mogły zostać przerzucone do walki przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) na wschodzie Syrii. Na początku sierpnia syryjska armia uzyskała kontrolę nad miastem As-Suchna, co otwiera możliwość ofensywy w kierunku Dajr az-Zaur – miasta i bogatej w ropę prowincji o tej samej nazwie. W piątek siły rządowe zdobyły tereny w górach na północ i zachód od As-Suchna, otaczając bojowników IS. W kierunku Dajr az-Zaur oraz doliny Eufratu planowana jest również ofensywa Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Arabsko-kurdyjski sojusz najprawdopodobniej skieruje się tam po zdobyciu oblężonej przez niego Ar-Rakki – stolicy IS. SDF jest wspierany z powietrza przez międzynarodową koalicję do walki z IS pod wodzą USA. 

Syria: zbliża się ku końcowi?
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze