NIGER / MARADI 15/00027 Missae ordinariae in favour of 15 priests serving in the diocese of Maradi: The children celebrate their holy first communion with a cake at Maradi parish

Nigeria: czy zbuntowana diecezja przyjmie biskupa?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi z 6 diecezji na południu Nigerii przynaglili duchowieństwo i wiernych miejscowej diecezji Ahiara do poddania się woli papieża i przyjęcia odrzucanego przez nich biskupa. Jeszcze w 2012 Benedykt XVI mianował ordynariuszem tej diecezji ks. Petera Ebere Okpaleke, pochodzącego z innego plemienia niż dominujące na tym obszarze. Większość księży, osób zakonnych i świeckich odrzuciła tę nominację, nie dopuszczając do ingresu nowego biskupa. Po kilkuletnim impasie Franciszek przyjął 8 czerwca w Watykanie przedstawicieli zbuntowanej diecezji i nakazał im przyjęcie nominata, dając duchowieństwu 30 dni na napisanie doń listu z prośbą o wybaczenie i z wyrazami posłuszeństwa.

Posunięcie to było szeroko komentowane z uwagi na stanowczość papieża, przedstawianego dotychczas w mediach jako człowiek łagodny i pobłażliwy. Jednakże w samej diecezji Ahiara zapanowała cisza, stąd apel okolicznych biskupów, gdy termin ultimatum minął i zbuntowanym księżom zagroziły kary kościelne. Przedstawiciele miejscowego duchowieństwa, pytani przez media stwierdzili, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, choć większość kapłanów jest zdania, że należy ten konflikt zakończyć.

Wśród propozycji rozwiązania kryzysu znalazł się postulat wyświęcenia kogoś z miejscowego kleru na biskupa pomocniczego, jednakże papieskie ultimatum dotyczyło nie znalezienia kompromisu, lecz okazania posłuszeństwa. Sprawa pozostaje więc otwarta.

Nigeria: czy zbuntowana diecezja przyjmie biskupa?
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze