epa06829444 Dozens of Nicaraguans participates in a candle lit vigil outside the Nicaraguan embassy in San Jose, Costa Rica, 21 June 2018. The vigil took place to remember the more than 200 people who have lost their lives during violent ongoing protest in Nicaragua. EPA/JEFFREY ARGUEDAS Dostawca: PAP/EPA.

Nikaragua: w protestach zginęło 212 osób

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

212 osób zginęło, a 1337 zostało rannych w dotychczasowych manifestacjach antyrządowych w Nikaragui – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka. Protesty w tym kraju rozpoczęły się w połowie kwietnia.

Nikaragua jest pogrążona w najgłębszym od lat 80. XX wieku kryzysie społeczno-politycznym. Od połowy kwietnia dochodzi tam do antyrządowych manifestacji i starć ich uczestników z policją.

Protesty uliczne zostały sprowokowane planami prezydenta Daniela Ortegi, który zamierzał zreformować system opieki społecznej. Reforma zakładała zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne i jednoczesne obniżenie emerytur.

fot. EPA/RODRIGO SURA

Po zatwierdzeniu reformy przez rząd w połowie kwietnia na ulice wyszły setki emerytów. Wkrótce przyłączyły się do nich tysiące studentów i pracowników sektora publicznego. Manifestujący żądali dymisji Ortegi i jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo, a także poprawy warunków życia i wolności słowa.

W obliczu gwałtownych protestów prezydent pod koniec kwietnia zrezygnował z niepopularnej reformy, ale do starć dochodzi nadal.

Ortega, lider Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Augusto Sandino (FSLN), który w 1979 roku przejął władzę w kraju po obaleniu dyktatury i sprawował ją do lat 90., by ponownie odzyskać wpływy w 2007 r., jest dziś jednym z najbardziej znienawidzonych polityków w kraju. Opozycja zarzuca mu ograniczanie swobód obywatelskich, zapędy dyktatorskie i nadmierną koncentrację władzy w jednych rękach.

fot. EPA/JEFFREY ARGUEDAS

Zobacz także
Wasze komentarze