epa05782063 A handout photo made available by the New Zealand Department of Conservation (DOC) shows stranded pilot whales washed up on the beach at Farewell Spit, New Zealand, 10 February 2017. According to a report by the DOC, around 416 pilot whales have been washed up on the beach at Farewell Spit, around 300 of which have died, while volunteers and members of the conservation have been attempting to refloat the stranded whales. EPA/NEW ZEALAND DEPARTMENT OF CONSERVATION/DEB PRICE HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Nowa Zelandia: ponad 400 waleni wyrzuconych na brzeg

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 400 waleni zostało wyrzuconych na brzeg w piątek na należącej do Nowej Zelandii Wyspie Południowej. Około 300 ssaków zginęło. Kilkadziesiąt udało się zaciągnąć do oceanu i uratować, ale nadal trwa walka o życie pozostałych zwierząt.

Według obrońców zwierząt z nowozelandzkiej organizacji DOC ocean wyrzucił na brzeg 416 grindwali na najbardziej na północ wysunięty cypel Wyspy Południowej o nazwie Farewell Spit.

Do akcji ratunkowej przystąpiło ok. 500 ochotników; nakryli leżące na plaży grindwale mokrymi pasami materiału, uspokajali je i polewali wodą morską, by je schłodzić i nawilżyć ich skórę. Jednak mimo tych starań ok. 300 ssaków nie udało się uratować. Z powrotem na głębszą wodę odciągnięto około 50 zwierząt, jednak kilkadziesiąt grindwali zostało ponownie wyrzuconych na brzeg.

„To jedna z najsmutniejszych rzeczy, jakie w życiu widziałem. Tak wiele cierpiących zwierząt, które teraz leżą na brzegu jak porzucone śmieci” – powiedział jeden z ratowników miejscowym mediom.

Niejasny jest powód piątkowej tragedii. Zdaniem organizacji ochrony waleni Project Jonah może chodzić o połączenie nietypowo wysokich temperatur i jakiejś choroby; znane są przypadki, gdy wiele waleni podążało na brzeg za chorym przywódcą stada. Jest też możliwe, że u zwierząt zaburzone było funkcjonowanie systemu echolokacyjnego.

Nie po raz pierwszy na Farewell Spit masowo ginęły walenie. W lutym 2015 roku na brzeg wyrzuconych zostało około 200 grindwali, z których udało się uratować zaledwie 60. W 1918 roku na należących do nowozelandzkiego archipelagu Chatham Islands ocean wyrzucił na brzeg około 1000 waleni, a w 1985 roku w Auckland – około 450.

Grindwale to ssaki morskie osiągające długość do 8 metrów i w przypadków samców wagę do 3 ton. Żywią się małymi rybami i głowonogami, są poławiane dla mięsa i tłuszczu. Preferują chłodne i umiarkowane wody. Zamieszkują wszystkie oceany półkuli południowej, a na półkuli północnej znaleźć je można tylko w Atlantyku.

Fot. PAP/EPA/NEW ZEALAND DEPARTMENT OF CONSERVATION/DEB PRICE HANDOUT

Nowa Zelandia: ponad 400 waleni wyrzuconych na brzeg
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze