Zdjęcie: bp Wojciech Skibicki, fot. Michał Kalbarczyk, dziennikelblaski.pl

Nowy elbląski biskup: chcę mówić, że Ewangelia jest źródłem radości

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ks. Wojciech Skibicki, dotychczasowy rzecznik prasowy diecezji elbląskiej i dyrektor wydziału nauki katolickiej Kurii diecezjalnej w Elblągu, został dziś wyświęcony na nowego biskupa pomocniczego tej diecezji.

Zapowiedział, że jako biskup chce głosić wiernym, że Ewangelia jest źródłem radości. Ks. Wojciech Skibicki ma 48 lat i jest kapłanem od 24 lat. Jest doktorem teologii, pracował jako dyrektor wydziału nauki katolickiej kurii diecezjalnej w Elblągu i zarazem był rzecznikiem prasowym tej diecezji. Decyzję papieża Franciszka o mianowaniu go biskupem pomocniczym Elbląga ogłoszono 14 lutego. W odczytanej podczas mszy decyzji o mianowaniu ks. Skibickiego biskupem papież stwierdził, że zdecydował o tym na skutek prośby biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.

„Biskupi są w Kościele następcami apostołów. Rolą biskupa jest niesienie wiary, pokazywanie Chrystusa i cierpiącego i triumfującego. Kościół potrzebuje na nowe czasy nowych biskupów” – powiedział w homilii bp. Jezierski.

W obrzędzie święceń bp. Skibickiego uczestniczyli biskupi z Olsztyna, Elbląga, Ełku, Pelplina, Katowic i Gdańska.

„Chcę głosić, że Ewangelia jest źródłem radości, wynika ona z tego, że Chrystus nas kocha” – powiedział nowo wyświęcony biskup.

List gratulacyjny dla bp. Skibickiego nadesłał prezydent Andrzej Duda. Wyraził w nim przekonanie, że znający doskonale swoją diecezję nowy biskup będzie dobrym pasterzem miejscowego Kościoła. Z koeli w przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki napisał do bp. Skibickiego, że poprzez święcenia wszedł do grona biskupów, wśród których nie brak świetnych postaci jak kardynał Wyszyński i św. Jan Paweł II.

Święcenia biskupie ks. Skibickiego odbyły się w katedrze w Elblągu i były drugimi tego rodzaju w tej świątyni. Poprzednie święcenia biskupie odbyły się tu w 1747 roku, wówczas otrzymał je Wojciech Stanisław Leski, biskup chełmiński. W święceniach uczestniczyli wojewodowie, marszałkowie, parlamentarzyści i samorządowcy w woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Zobacz także
Wasze komentarze