fot. pixabay

Nowy pełnomocnik UE ds. wolności religijnej

Po niemal 2,5-letnim wakacie Komisja Europejska ma nowego pełnomocnika ds. wolności religijnej lub przekonań w osobie 62-letniego Cypryjczyka Christosa Stylianidesa, byłego komisarza Unii Europejskiej ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego. Jego poprzednikiem był w latach 2016-19 Słowak Ján Figeľ.

Międzynarodowy portal „Politico” przypomniał 5 maja, że nowy pełnomocnik jako specjalny wysłannik wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa posiada „mandat obejmujący zapobieganie dyskryminacji, wspieranie kontaktów budujących pokój, procesy międzyreligijne oraz inicjatywy zmierzające do zmniejszenia radykalizacji w krajach poza UE”.

Nominację potwierdził na Twitterze sam Schinas, zwracając przy tym uwagę, że w wielu krajach wolność religijna i światopoglądowa jest dziś zagrożona. Nominacja Stylianidesa pokazuje, że „jesteśmy zdecydowani chronić prawa wszystkich kierunków wiary i przekonań” – stwierdził polityk unijny.

>>> Stolica Apostolska o wolności religijnej: to fundamentalne prawo musi być chronione

Urodzony 26 czerwca 1958 r. w Nikozji Cypryjczyk zapewnił, że będzie wspierał starania Unii Europejskiej na rzecz ochrony praw człowieka, wolności religijnej i pojednania. Na Twitterze napisał, że aby osiągnąć ten cel, zamierza współpracować z organizacjami międzynarodowymi i pozarządowymi.

W latach 2014-19 był on komisarzem UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego, w 2014 r. krótko koordynował działania Unii w walce z epidemią eboli w Afryce. Na obecnym stanowisku ma m.in. wspierać we współpracy z krajami trzecimi różnorodność religijną i tolerancję w planach oświatowych. Ponadto powinien udzielać pomocy wspólnym inicjatywom przedstawicieli różnych wyznań i religii.

>>> Kard. Parolin: trzeba szanować prawo do wolności religijnej

Mianowanie wysłannika ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej zapowiedziano już w lipcu ub.r. po wypowiedziach wielu europosłów z różnych krajów i delegatów wspólnot religijnych, którzy krytykowali brak następcy Figeľa.

Nominację Stylianidesa przyjęto z zadowoleniem w kręgach unijnych. Podkreśla się, że urząd ten obejmuje „osoba z niezbędnym doświadczeniem politycznym i dyplomatycznym”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze