O Bogu spotkanym w więzieniu [RECENZJA]
„Wiara Skazanych” to druga część cyklu rozmów zatytułowanego „Wiara, Nadzieja i Miłość Skazanych” z osobami doświadczającymi kary pozbawienia wolności. Świadectwa, jakie zostały przedstawione w tej książce oraz rozmowy ze świadkami tych przemian, pokazują, że warto uwierzyć. Uwierzyć także w zmianę na lepsze.
„Wiara skazanych” to – jak podkreśla autorka publikacji – zapis bardzo intymnych rozmów oraz świadectw osadzonych, którzy w wierze odnaleźli sens życia i którym wiara pomogła w przemianie i naprawieniu popełnionych błędów. Katarzyna Borkowska wybrała do tych rozmów skazanych, kryminalistów między innymi dlatego, że z Bogiem i wiarą wszystko, co po ludzku wydawać się może nielogiczne, staje się oczywiste. Książka pokazuje też, że sumienie i rozeznawanie duchowe mogą mieć dobre warunki do rozwoju i wzmocnienia także w więzieniu. Bo Bóg działa wszędzie, potrzebne jest tylko otwarcie i dobra wola człowieka. I właśnie za kratami można rozpoznać, co jest dobre, a co złe, i znaleźć prostą a nie krętą drogę życiową. nie zgubić się w życiu. Rozeznawanie duchowe należy do istoty powołania chrześcijańskiego i nie dotyczy tylko jakichś wybranych osób, ale wszystkich chrześcijan.
>>> 6 kroków rachunku sumienia
Autorka (pedagog, nauczycielka, która ukończyła Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie) zaprasza czytelników do świata wewnętrznych przeżyć kryminalistów. Tym razem, rozmawia z nimi już nie o relacjach damsko-męskich z więzieniem w tle, jak to było w „Miłości Skazanych”. Teraz przyszedł czas na rozmowy o Bogu. Osoby, które doświadczyły kary pozbawienia wolności, siłą rzeczy są wyrzucone na margines życia społecznego. Jednym z poważniejszych wyzwań, z którym mierzą się skazani jest brak zaufania: niekiedy ich do samych siebie, niekiedy ludzi z wolności do nich. To brak zaufania, że człowiek może się zmienić. Tego zaufania nie traci Bóg i zawsze z wytęsknieniem czeka na człowieka, który na drogę takiej zmiany wchodzi. I będzie mu na niej towarzyszyć.
A już niedługo będzie trzecia część publikacji Katarzyny Borkowskiej. – Od początku zamysłem było stworzenie tryptyku zainspirowanego słowami św. Pawła, który w Liście do Koryntian pisze: „Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś największa jest miłość”. Nim się nawrócił, św. Paweł był prześladowcą chrześcijan. Wiara i doświadczenie relacji z Bogiem odmieniło jego życie – mówiła autorka w rozmowie z magazynem „Zwierciadło”. „Nadzieja skazanych” ukaże się w styczniu. Będą to rozmowy z kobietami, które rodzą dzieci i wychowują je na terenie zakładów karnych, oraz z osobami pracującymi z nimi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |