O czym abp Gądecki rozmawiał dziś z papieżem Franciszkiem?
Aktualne kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej wojny w Ukrainie były głównym tematem spotkania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z papieżem. Franciszek przyjął abp. Stanisława Gądeckiego na prywatnej audiencji 28 marca br. Spotkanie trwało 45 minut.
Abp Gądecki zapoznał papieża Franciszka z oceną aktualnej sytuacji, jaką dokonało ostatnie Zebranie Plenarne Episkopatu. W komunikacie po nim, a także w specjalnym oświadczeniu, biskupi polscy potępili atak Federacji Rosyjskiej na niezależną i demokratyczną Ukrainę. Przewodniczący Episkopatu podziękował również papieżowi za poświęcenie całego świata, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi.
>>> Papież Franciszek spotka się dziś z abp. Gądeckim
Przewodniczący Episkopatu przedstawił także panoramę działań, jakie Kościół w Polsce podjął niezwłocznie po wybuchu wojny. „Dotyczą one zarówno działań pomocowych dla rzeszy uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli się na terytorium Polski, jak również wsparcia tych, którzy mimo działań wojennych pozostali w swoim kraju. Pomoc Kościoła świadczona jest przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski, wspólnoty zakonne męskie i żeńskie, wielu księży i seminarzystów” – czytamy w komunikacie. W sposób szczególny przewodniczący KEP wskazał na ogromną, oddolną mobilizację i zaangażowanie polskich parafii.
>>> Patriarcha Bartłomiej w niedzielę rozpoczyna wizytę w Polsce
Abp Gądecki przedstawił również czynione przez niego wysiłki na rzecz zintensyfikowania wspólnych działań chrześcijan różnych wyznań na rzecz sprawiedliwego pokoju, m.in. o osobistym liście do Patriarchy Moskiewskiego Cyryla. Poinformował również papieża o planowanym na wtorek spotkaniu z patriarchą Bartłomiejem I w Warszawie.
Papież został także poinformowany o trudnościach, jakie niosą ze sobą dla Kościoła powszechnego kwestie podejmowane przez – jak powiedział – tzw. niemiecką drogę synodalnąˮ. Franciszek dystansuje się od tej inicjatywy. Podziękował też za wszystkie podjęte przez Kościół w Polsce działania i zapewnił o swoim duchowym wsparciu. Prosił duchowieństwo i kleryków o trwanie w bliskości wiary ludu Bożego. Udzielił też swego apostolskiego błogosławieństwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |