Nowe Miasto: obchody 100-lecia śmierci bł. o. Koźmińskiego

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W tym roku 16 grudnia minie 100-lecie śmierci bł. o. Honorata Koźmińskiego. W przypadające dziś liturgiczne wspomnienie tego zakonnika w Nowym Mieście nad Pilicą rozpoczynają się obchody Roku Jubileuszowego związanego z o. Honoratem. 

„100-lecie śmierci bł. o. Honorata Koźmińskiego to okazja do tego, żeby dziękować Panu Bogu za jego osobę i jego dzieło, szczególnie w Kościele w Polsce, gdyż o. Honorat działał i żył w czasach zaborów, czasach bardzo trudnych dla Polski i dla polskiego Kościoła – mówi o. Grzegorz Filipiuk z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Jest dla nas przykładem człowieka niezłomnego, który nigdy się nie poddał, zawsze szukał wyjścia z aktualnej sytuacji, żeby głosić Ewangelię, żeby cały czas apostołować, zaczynając od siebie” – podkreślił kapucyn.

Zgodnie z uchwałą Sejmu rok 2017 będzie m.in. rokiem bł. o. Honorata Koźmińskiego.

Błogosławiony Honorat Koźmiński był kapucynem.  Jako młody mężczyzna został posądzony o spisek przeciwko carowi Rosji i osadzony w ciężkim więzieniu. W więziennych warunkach zwątpił w istnienie Boga, ale również tam doznał łaski odkrycia Go na nowo. Po tym doświadczeniu zaniechał swoje plany studiowania i myślał o życiu zakonnym. Wkrótce okazało się, że jest wspaniałym kaznodzieją, spowiednikiem i organizatorem duszpasterskim.

 

Zobacz także
Wasze komentarze