fot. Andrzej Iwański, Praca pochodna: TharonXX/ Popieluszko Europena (commons.wikimedia)

Obchody 34. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dziś w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odbędą się główne obchody 34. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tego dnia w kościołach archidiecezji warszawskiej podczas wszystkich Mszy świętych wierni będą modlić się o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego.

19 października to w sanktuarium na Żoliborzu uroczystość odpustowa, związana z patronem tego miejsca. Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki tego dnia co roku pielgrzymują liczni wierni. W głównej Mszy św. o godz. 18.00 wezmą udział jego krewni i przyjaciele, obecni będą przedstawiciele „Solidarności”, a także przedstawiciele rządu, władz lokalnych i służb mundurowych.

Procesji celebransów do ołtarza towarzyszyć będzie bicie dzwonu „Jerzy” znajdującego się nieopodal grobu kapłana męczennika. Uroczystą liturgię zakończy litania do błogosławionego, modlitwa o jego kanonizację oraz procesyjne ucałowanie jego relikwii. Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie wieńców przy grobie ks. Popiełuszki. Cały dzień honorową wartę przy grobie pełnić będą poczty sztandarowe i delegacje licznych środowisk, przede wszystkim zaś środowiska Solidarności, które przybędą wraz z setką pocztów sztandarowych.

Natomiast w niedzielę 21 października o godz. 13.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. To tam 34 lata temu ks. Jerzy Popiełuszko odprawił ostatnią Mszę św. Teraz kard. Kazimierz Nycz będzie modlił się w intencji jego kanonizacji. Eucharystię będzie transmitowała TVP Polonia.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokumentacja trafiła do Watykanu.

Przy Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu działa Muzeum oraz Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu (http://muzeumkspopieluszki.pl) przechowujące największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących bł. ks. Jerzego. Aktualnie muzeum prowadzi m.in. ogólnopolską zbiórkę pamiątek, listów, zdjęć, dokumentujących życie kapelana „Solidarności”. Akcja nosi nazwę „ Popiełuszko-pamiętam”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze