Oblaci na sympozjum Konferencji Życia Konsekrowanego w Polsce
Od 9 do 10 października w sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach odbyło się sympozjum pod hasłem „Jeśli nie płoniemy, nie zapalamy. Odnowić pasję dla Ewangelii”. Zostało ono zorganizowane przez cztery Konferencje Życia Konsekrowanego w Polsce: męską, żeńską, klauzurową oraz instytutów świeckich.
Spotkanie wpisało się w obchody 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W swoim nauczaniu Jan Paweł II poświęcał wiele miejsca różnym formom życia zakonnego. Sympozjum odbywa się raz na trzy lata, a jego organizatorami są: Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (KWPZM), Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ), Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych (KPŻKK) i Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich (KKIŚ).
W spotkaniach brało udział około pięciuset osób konsekrowanych. Dominującą grupą były kobiety, w tym około 70 sióstr klauzurowych, m.in. z klasztorów w Łasinie i Wieluniu, z którymi współpracują polscy oblaci. Pośród 90 przedstawicieli zakonów męskich obecnych było czterech misjonarzy oblatów z naszej prowincji: o. Sławomir Dworek OMI – wikariusz prowincjalny, reprezentujący nieobecnego o. prowincjała, o. Józef Wcisło OMI – rektor seminarium w Obrze, br. Rafał Dąbkowski OMI z Lublińca i o. Robert Wawrzeniecki OMI z Iławy.
Na spotkaniu obecny był także abp José Rodríguez Carballo OFM z Rzymu, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który w swojej prelekcji omawiał zagadnienia watykańskiego dokumentu „Młode wino, nowe bukłaki”, apelując o nowe spojrzenie na zakonne charyzmaty. Apelował o przegląd struktur, aby jedne utrzymać, inne odnowić, a wreszcie inne powołać na nowo lub porzucić. W przeciwnym razie osoby konsekrowane będą jedynie „strażnikami murów” bez życia i „mumiami w muzeach”.
Osobom konsekrowanym towarzyszył także bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. Zwrócił się do uczestników spotkania, wskazując na Martę i Marię jako dwie postawy ścierające się w życiu osób konsekrowanych.
Wśród prelegentów obecny był również bp Edward Dajczak, który wskazywał na ogromną rolę formy przekazu, jaką posługujemy się w ewangelizacji. Przypominał, że to nie człowiek, a Bóg ewangelizuje. Wśród gości sympozjum znalazła się także s. Małgorzata Borkowska OSB, autorka wielu książek. Wskazywała, że życie Ewangelią to coś więcej niż łzy wzruszenia przy zapalonej świeczce, bo uczuciowa pobożność często zasłania Boga. Tymczasem najważniejszy jest szacunek do prawdy Bożej o człowieku i świecie.
Ważną częścią spotkania były konferencje na temat znaczenia mediów w życiu konsekrowanym, szans na ich wykorzystanie oraz niebezpieczeństw, jakie z nich płyną. Temat ten poruszył najpierw o. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC (UKSW), który przestrzegał, aby korzystanie z nich nie odbywało się kosztem obowiązków oraz czasu dla Boga i ludzi, zwłaszcza realnego, a nie wirtualnego spotkania z nimi. Dopowiedzeniem była konferencja dr. hab. Moniki Przybysz (UKSW), która udzieliła praktycznych wskazówek dotyczących „zdrowego” korzystania z mediów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |