fot. cathopic

Obrzędy Wielkiego Piątku [ROZWAŻANIE]

Triduum Paschalne to największe misterium życia chrześcijańskiego. Choć składa się ono z trzech dni, a każdy z nich ma inny charakter i świętujemy go w odmienny sposób, to jednak mamy do czynienia z jedną uroczystością – jedną tajemnicą: męką, śmiercią i zmartwychwstaniem naszego Pana. Proponujemy jak domowym zaciszu przeżyć Wielki Piątek.

Post paschalny w Wielki Piątek jest święty. W Wielki Piątek jesteśmy odświętnie ubrani, w centrum domu eksponujemy krzyż, palą się przed nim świece, pokój, gdzie go umieszczamy staje się kaplicą adoracji i przez cały dzień, aż do liturgii wieczornej przychodzimy pod krzyż, aby adorować mękę i śmierć Jezusa. Ale charakter tego dnia to nie smutek czy żałoba. W Wielki Piątek świętujemy zwycięstwo Pana! Ornaty mają kolor czerwony! To znak zwycięstwa i chwały!

Dzień postu i modlitwy

W piątek staramy się trwać w liturgii i naturalnym jest fakt, że liturgia wieczorna w kościele właściwie jakby się nie rozpoczyna (nie ma znaku krzyża, a przewodniczący jest ubrany jak do odprawiania Eucharystii), a kontynuuje modlitwę, która trwała przez cały dzień.

>>> Kard. Koch: życie w czasie koronawirusa to „przedłużony Wielki Piątek”

Liturgia Wielkiego Piątku to czytanie (a raczej znów śpiewanie!) opisu męki, oczywiście, jeśli mamy do czynienia z kontynuacją, to nadal świętego Jana (jedyny z ewangelistów naoczny świadek męki). Dalej następuje modlitwa wstawiennicza, która obejmując kolejne kręgi ludzkości.

fot. unsplash

Kolejny etap liturgii to odsłonięcie krzyża i następująca po nim adoracja. Krzyż jest odsłaniany, bo jest to tajemnica, do której możemy się zbliżać, którą możemy kontemplować, ale której nigdy do końca nie pojmiemy, cały świat przychodzi pod krzyż Jezusa! I tu znów warto zwrócić uwagę na fakt, że przepisy jasno zaznaczają, iż w adoracji powinien być użyty wyłącznie jeden krzyż.

Cisza – oddech przed chwałą

Po adoracji następuje komunia, spożywamy ciało Pańskie przeistoczone na Mszy Wieczerzy. Gdy spożyliśmy owoce drzewa krzyża, następuje ponowne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, z której polska pobożność uczyniła tzw. „Boży Grób”.

>>> Przewodnik po Triduum: Wielki Piątek 

Po liturgii Wielkiego Piątku rozpoczyna się „wielka cisza” – szabat, Pan odpoczywa po wykonaniu dzieła. Cisza Wielkiej Soboty jest jakby wstrzymaniem oddechu przed zmartwychwstaniem, oznacza też rozproszenie uczniów po Wielkim Piątku. Nasza „święconka” niestety całkowicie niszczy tę ciszę, dla niektórych jest jedynym akcentem świątecznym, dla innych dobrą okazją do spowiedzi.

***

Pełną treść rozważań autorstwa Beaty Dec i Marcina Gajdy (Boskie Święto – Pascha; Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej) znajdziesz w pliku załączonym poniżej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze