fot. PAP/EPA/STRINGER

Od wybuchu wojny w warszawskiej parafii św. Barbary schronienie znalazło 60 uchodźców

Od pierwszych dni po wybuchu wojny na Ukrainie w pomoc przybywającym do Polski uchodźcom włączyła się położona w okolicy Dworca Centralnego w Warszawie parafia św. Barbary. W ciągu 12 miesięcy schronienie znalazło tu ponad 60 osób, a kolejne kilkaset skorzystało z innych form wsparcia.

Proboszcz parafii św. Barbary ks. Tomasz Zaperty powiedział, że w pierwszym odruchu młodzież ze wspólnot parafialnych zaangażowała się w przygotowywanie kanapek dla gromadzących się na Dworcu Centralnym uchodźców.

„Gdy dotarła do nas przykra wiadomość o wojnie za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie, było dla nas naturalne, że otoczymy opieką wszystkich, których będziemy w stanie wesprzeć. Zaangażowanie ludzi dobrej woli przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, dzięki czemu dotarliśmy do bardzo wielu potrzebujących. Chyba Pan Bóg odpłacił nam za to wspaniałymi ludźmi, których mieliśmy zaszczyt gościć w budynku parafialnym” – podkreślił. Dodał, że w parafii wygospodarowano przestrzeń mieszkalną, z której w szczytowym momencie korzystało 38 osób. Odmalowano ściany, a pokoje wyposażono w łóżka z pościelą, meble i niezbędny sprzęt AGD i RTV. Łącznie schronienia pod dachem udzielono ponad 60 osobom. Otrzymały one również wsparcie w organizacji niezbędnych dokumentów, uzyskaniu numeru PESEL czy zakładaniu kont bankowych.

>>> Prawie 8 mln ukraińskich dzieci od roku żyje w warunkach wojny

fot. EPA/ANDY RAIN

„Zależało nam, aby dać uchodźcom z Ukrainy możliwość normalnego funkcjonowania, na tyle, na ile było to możliwe. Dlatego zadbaliśmy nie tylko o komfortowe warunki lokalowe, ale również wspieraliśmy ich w przechodzeniu przez formalności. Część z osób, które mieszkały u nas, dołączyły później do swoich bliskich na zachodzie, inni latem wrócili do swoich domów. Ostatnią rodzinę pożegnaliśmy pod koniec listopada” – wyjaśnił ks. Zaperty.

>>> „Chcemy pomagać do końca wojny”. Z wizytą w Noclegowni na Łazienkowskiej [REPORTAŻ]

Parafia zorganizowała szereg akcji pomocowych, m.in. akcję zbierania funduszy na zakup fotelików samochodowych dla dzieci uchodźców, zorganizowała świetlicę opiekuńczo-wychowawczą służącą integracji i rozwojowi kulturalnemu. W jednej z parafialnych sal działała do końca stycznia szkoła językowa, gdzie w dwóch grupach kilkadziesiąt osób uczyło się języka polskiego, aby lepiej radzić sobie w tej trudnej sytuacji. Na terenie parafii powstał również hub przeładunkowy darów dla osób, które pozostały w Ukrainie. Pomoc humanitarna i medyczna trafiała stąd do Lwowa i obwodu chmielnickiego.

Uchodźcy z Ukrainy mieszkający w Warszawie, fot. PAP/Albert Zawada

W rocznicę wybuchu wojny, 24 lutego, w odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w parafii odprawiona została msza św. w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie. Natomiast w niedzielę, 26 lutego, po każdej mszy św. przeprowadzona zostanie zbiórka środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze