Odbyły się szkolenia dla delegatek zgromadzeń zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży
Przyjęcie zawiadomień o krzywdzie było głównym temat grudniowego szkolenia dla delegatek zgromadzeń zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży – poinformowało w środę biuro delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. W zajęciach wzięło udział 46 sióstr.
W komunikacie przekazanym PAP poinformowano, że kilkugodzinne szkolenie on-line dla 46 delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży poprowadzili: ks. dr Adam Kałduński – delegat biskupa pelplińskiego oraz s. Anna Szubrycht – delegatka archidiecezji krakowskiej, a także delegatka zakonna (zgromadzenia sióstr służebniczek starowiejskich, sióstr felicjanek i zakonu albertynów).
>>> Ks. Adam Żak: nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń [ROZMOWA]
Szkolenia
W czasie szkolenia omówiono m.in. procedury przebiegu przyjęcie zawiadomienia od osoby pokrzywdzonej i przygotowywany przy tej okazji protokół.
Delegatki ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych w zgromadzeniach żeńskich zostały powołane w 2022 r. W większości przypadków siostry odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń krzywy i wykorzystania są też w zgromadzeniach osobami, które odpowiadają za prewencję. „Zgromadzenia żeńskie prowadzą wiele placówek opiekuńczo-wychowawczych, siostry są katechetkami, prowadzą szkoły katolickie” – zwrócił uwagę pallotyn, ks. Janusz Łuczak, członek Zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP, która organizuje szkolenie. W czerwcu br. siostry uczestniczyły w szkoleniach dla osób odpowiedzialnych za prewencję w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych.
Pierwsze spotkania szkoleniowe dla przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych w temacie wykorzystania seksualnego małoletnich i bezbronnych oraz prewencji odbyły się na początku 2021 r. z inicjatywy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. W dwóch sesjach uczestniczyło łącznie ok. 400 przełożonych wyższych, sióstr z rad generalnych i prowincjalnych oraz formatorek. Wykłady obejmowały cztery panele tematyczne: kwestie psychologiczne wykorzystania seksualnego (ks. dr Wojciech Rzeszowski), aspekty prawne (ks. kan. dr Jan Dohnalik), odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego (o. dr Adam Żak SJ), rola komunikacji kryzysowej (ks. dr Piotr Studnicki).
Inicjatywy sióstr zakonnych
Od grudnia ubiegłego roku działają dwie inicjatywy sióstr zakonnych – dyżury telefoniczne dla zranionych oraz telefon zaufania „Siostry dla sióstr”.
Telefon zaufania skierowany do sióstr zakonnych i byłych zakonnic pod numerem 798 009 615 działa w środy, a od poniedziałku do piątku siostry z 11 zgromadzeń prowadzą dyżury skierowane do osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele, które chcą być wysłuchane i uzyskać informacje o możliwościach pomocy oraz wszystkich, których ta krzywda porusza. Szczegółowe godziny dyżurów zamieszczone są na stronie internetowej inicjatywy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |