Odpust u Pani Podlasia
Dzisiaj w Kodniu n. Bugiem (diecezja siedlecka) odbywa się odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej – Matki Jedności. Zbiega się on z diecezjalnym dniem chorego. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa: „Czy chcecie ofiarować się Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On zechce na was zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy?”.
Już od 7.30 rano w Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu modlą się pielgrzymi z całej Polski. Tegoroczne obchody rozpoczęły się bowiem Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W tym roku uroczystości zgromadził kilka tysięcy osób starszych i schorowanych z różnych diecezji. Chorzy przyjechali tu po to, by w chorobie znaleźć umocnienie w Chrystusie razem z Maryją.
Nie bez przyczyny co roku Kodeń wypełnia się pątnikami z całej Polski. Całodzienny program uroczystości jest bogaty: jest modlitwa, możliwość otrzymania wielu sakramentów, szczególnie przystąpienia do spowiedzi i otrzymania uroczystego błogosławieństwa. Pielgrzymi na kolanach obchodzą ołtarz z cudownym obrazem, by oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie.
Do godziny 10 rano w bazylice odbywały się Msze św. z homiliami odpustowymi. O 11.30 spod bazyliki przeszła uroczysta procesja maryjna na kalwarię. Zakończyła się ona uroczystą sumą pontyfikalną pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, pasterza Kościoła siedleckiego, a także wystawieniem Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem lurdzkim. Z kalwarii procesja maryjna przejdzie z powrotem do bazyliki. Tam o godzinie 17.00 odprawiona zostanie kolejna Msza św.
Jednocześnie od rana aż do godziny 13.00 w bazylice, na kalwarii i w ogrodzie wokół bazyliki istniała możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Katolickie Radio Podlasie (101,7 FM i 106,0 FM) nadaje na bieżąco transmisję radiową.
Warto przypomnieć, że Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu słynie z cudownej malarskiej kopii rzeźby Matki Boskiej z Guadalupe. Obraz znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki. Powstanie sanktuarium maryjnego wiąże się z osobą pobożnego właściciela Kodnia, Mikołaja Sapiehy, który postanowił ukraść z Rzymu wizerunek Maryi. Cudowny obraz umieścił w zbudowanym przez siebie kościele św. Anny. W 1875 r. kościół z rozkazu carskiego zamieniono na cerkiew prawosławną, a obraz wywieziono do Częstochowy. Cudowny wizerunek Maryi wrócił do Kodnia dopiero 3 września 1927 r. Od tego czasu sanktuarium opiekują się misjonarze oblaci. Po zniszczeniach II wojny światowej kościół odrestaurowano. W 1973 r. papież Paweł VI podniósł go do godności bazyliki mniejszej.
fot. arch. OMI (2016) www.koden.com.pl
Galeria (8 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |