fot. pixabay.com

Odtajnione materiały o Piusie XII opracowane już za 3 lata

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Pierwszych poważnych opracowań materiałów dotyczących pontyfikatu Piusa XII, które Archiwa Watykańskie udostępnią 2 marca, można się spodziewać najwcześniej za trzy do pięciu lat. Historycy oczekują, że dokumenty pozwolą na ocenę roli tego papieża w czasie II wojny światowej i jego postawy wobec Holokaustu. Podkreślił to w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA naukowiec Hubert Wolf z Monastyru (Münster).

Niemiecki historyk Kościoła i jego zespół jako jedni z pierwszycPius Xh dotrą do nowych materiałów. Ich uwaga skupi się przede wszystkim na temacie „Pius XII a Holokaust” i w tej sprawie będą „chętnie współpracowali z naukowcami żydowskimi”. Uważa też, że rzetelne źródła wymagają szerokiej, a niekiedy też kontrowersyjnej interpretacji, dlatego powinny być dostępne również w Internecie.

Naukowiec oczekuje także nowych materiałów dotyczących stosunków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych ze Stolicą Apostolską w XX wieku oraz liczy na poszerzenie wiedzy na temat ucieczki wysokich funkcjonariuszy nazistowskich do Ameryki Południowej i „jaką rolę odgrywały w tym powiązania amerykańskie podczas wojny, a zwłaszcza po jej zakończeniu”.

>>> Wyjątkowe przesłanie Piusa XII dla współczesnego świata [WIDEO]

Według niego ciekawe mogą być również raporty delegata watykańskiego na temat sytuacji w Niemczech, m.in. w sprawie winy za spowodowanie wojny. Może też będzie można szukać odpowiedzi na takie pytania, jak np. dlaczego już na pierwszym konsystorzu po wojnie, w 1946 roku, papież mianował kardynałami aż trzech Niemców: Klemensa Augusta von Galena, Josepha Fringsa i Konrada von Preysinga? I dlaczego Stolica Apostolska uznała Państwo Izrael dopiero w 1994 roku, a nie w chwili jego założenia w 1948? Zdaniem historyka, poważnych i wiarygodnych odpowiedzi na te i wiele innych ważnych pytań można oczekiwać dopiero za trzy do pięciu lat.

Warto przypomnieć, że otwarcie archiwów watykańskich dotyczących Piusa XII, zmarłego w 1958, po ponad 60 latach, nie jest czymś wyjątkowym, gdyż np. zbiory dokumentów związanych z pontyfikatami Piusa X (1903-14) i Benedykta XV (1914-22) udostępniono w 1985, a Piusa XI (1922-39) – w 2006 r.

Zobacz także
Wasze komentarze