Ogólnopolskie Spotkanie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja
W ośrodku zmartwychwstańców „Wzgórze Miłosierdzia” w Stryszawie w dniach 11-20 sierpnia odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA). Wydarzenie rozpoczęło się Wieczorem Chwały z Eucharystią i modlitwą o uzdrowienie, którym przewodniczył bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.
Jednocześnie było to otwarcie X Seminarium Krajowego SESA Polska, które animował o. Krzysztof Czerwionka CR, dyrektor Biura Krajowego SESA w Polsce, wraz z Radą Krajową i Ekipą Krajową, do których należy bp Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy legnicki. Gościem specjalnym i głównym głoszącym był Angel Robles Topete z Biura Międzynarodowego SESA w Meksyku.
Przez pierwsze cztery dni przedstawiciele przeżywali kurs „Tetelestai”, skoncentrowany wokół kerygmatu zawartego w Janowej wersji przesłania o Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa, także w postawach obecnych tam postaci oraz gestów i słów Chrystusa.
>>> Franciszek: ewangelizacja to świadectwo osobistego spotkania z Chrystusem
W dniach 14-15 sierpnia miała miejsce formacja w zakresie synodalności. O drodze do parafii jako wspólnoty na podstawie badań socjologicznych mówiła prof. Kaja Kazimierska z Uniwersytetu Łódzkiego, a ks. dr Przemysław Sawa z Uniwersytetu Śląskiego zwrócił uwagę na teologiczne podstawy synodalności i jej filary w nauczaniu papieża Franciszka. Następnie, zgodnie z metodologią zaproponowaną przez papieża Franciszka, uczestnicy podejmowali w ciszy osobistą refleksję nad tym, „co mówi Duch do Kościoła”, po czym na sposób synodalny rozmawiali o tym w ramach 9 rejonów, do których przynależą szkoły lokalne SESA. W kolejny dzień natomiast Angel Robles Topete ukazał główne filary duchowości i organizacji SESA.
W czasie spotkania do grona Szkół SESA zostało przyjętych 7 nowych środowisk, w tym jedna szkoła z Białorusi. To wielka radość, mając na uwadze, że w Polsce funkcjonuje ponad 70 szkół w 34 diecezjach, a dzieło rozwija się również wśród Polonii, w Czechach oraz na Słowacji i na Ukrainie. Polskie szkoły zainicjowały również SESA w Ghanie i w Tanzanii.
Druga część ogólnopolskiego spotkania potrwała od 17 do 20 sierpnia. Uczestnicy przeżywali kurs „Tymoteusz”, praktyczny warsztat czytania Biblii, jej zaznaczania i zapamiętywania.
Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Piotra Wawrzynka i z motywującym słowem o. Krzysztofa Czerwionki CR.
Dzieło SESA powstało z inicjatywy José H. Prado Floresa i nieprzerwanie pod jego przewodnictwem przez 40 lat rozwinęło się w wielu krajach. Szkoły nie stanowią ruchu, ale proponują ruchom, wspólnotom, parafiom drogę formacji przez teoretyczno-praktyczne kursy ewangelizacyjne oraz formujące ewangelizatorów.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |