Uchodźcy w Sudanie fot. EPA/MARWAN ALI

Uchodźcy w Sudanie fot. EPA/MARWAN ALI

ONZ: na świecie jest obecnie co najmniej 272 mln migrantów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że w 2019 r. na świecie było ponad 272 mln migrantów, przy czym liczba ta rośnie w ostatnich latach szybciej niż mieszkańców Ziemi. Dane te zawiera doroczny raport Departamentu ONZ do Spraw Gospodarczych i Społecznych (DESA).

Według raportu od 2010 r. przybyło 51 mln migrantów. Liczby te opierają się na krajowych statystykach oficjalnych dotyczących osób urodzonych za granicą lub cudzoziemców, uzyskanych na podstawie spisów ludności. Jutro obchodzony będzie 105. Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców, który w Polsce zainauguruje tydzień modlitw w ich intencji.

Migranci stanowią dziś ok. 3,5 proc. ludności świata, podczas gdy w 2000 r. wskaźnik ten wynosił 2,8 proc. Liczba uchodźców lub proszących o azyl zwiększyła się w latach 2010-17 o 13 milionów.

>>> Od niedzieli Tydzień Modlitwy za Uchodźców: „Umrzeć z nadziei” 

W 2019 r. najwięcej migrantów międzynarodowych przyjęła Europa – 82 mln, następnie Ameryka Północna (głównie USA) – 59 mln oraz Afryka Północna i Azja Zachodnia – 49 mln.

– Dane te mają podstawowe znaczenie dla zrozumienia kluczowej roli migrantów i migracji w rozwoju krajów, zarówno ich pochodzenia, jak i docelowych – powiedział podsekretarz ONZ ds. DESA Liu Zhenmin. Jego zdaniem „ułatwienie form migracji oraz uregulowanego, uporządkowanego i odpowiedzialnego poruszania się ludności przyczyni się od osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju”.

Połowa ogółu migrantów międzynarodowych mieszka w 10 krajach, ze Stanami Zjednoczonymi na czele – żyje ich tam 51 mln, czyli 19 proc. ich globalnej liczby, na drugim miejscu są Niemcy i Arabia Saudyjska – po 13 mln, a następnie Rosja – 12, Wielka Brytania – 10, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 9, Francja, Kanada i Australia – po 8 i Włochy – 6 mln migrantów.

Jedną trzecią wszystkich migrantów międzynarodowych stanowią przybysze tylko z 10 krajów, z Indiami na czele – aż 18 mln obywateli Indii żyje poza granicami swego kraju.

Zobacz także
Wasze komentarze