Fot. pixabay

Organizacja pozarządowa: „wielkie nasilenie” pracy niewolniczej w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej

Według najnowszego raportu organizacji pozarządowej Walk Free Ameryka Łacińska jest wprawdzie regionem, w którym rzadko występuje zjawisko pracy niewolniczej, to jednak aż sześć południowoamerykańskich krajów jest na czele listy państw świata, w których to zjawisko występuje „w wielkim nasileniu”.

Na pierwszym miejscu pod tym względem wśród 25 państw regionu jest Wenezuela, a po niej Salwador, Gwatemala, Kolumbia, Ekwador i Nikaragua.

Jak stwierdza raport Walk Free, międzynarodowego stowarzyszenia obrony praw człowieka, utrzymywanie się we współczesnej Ameryce Łacińskiej zjawiska pracy niewolniczej jest następstwem pogłębiającej się nierówności społeczno-ekonomicznej, niestabilności politycznej, dyskryminacji setek tysięcy imigrantów i pauperyzacji grup ludności wywodzących się z rdzennych mieszkańców regionu.

Na stałe pogarszanie się sytuacji najuboższych warstw ludności – zwłaszcza w takich krajach jak Kolumbia i Ekwador – wpływa według cytowanego raportu działalność zbrojnych grup przestępczych wywodzących się często z dawnych lewicowych ruchów partyzanckich.

>>> Niewolnica za 10 euro [MISYJNE DROGI]

Raport Walk Free wymienia także jako obszary zatrudniania miejscowej ludności i nieletnich przy niebezpiecznych i niewolniczych lub półniewolniczych pracach, m.in. legalne bądź nielegalne kopalnie złota, plantacje prowadzone przez gangi narkotykowe, a w krajach o rozwiniętym ruchu turystycznym – zwłaszcza na Karaibach – eksploatację seksualną kobiet.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze