bp Frederik Hansen/ fot. yt/screen//Katolsk no
Oslo: powstało sanktuarium modlitwy za prześladowanych chrześcijan
W kościele św. Jana w dzielnicy Bredtvet w Oslo zainaugurowano 20 czerwca sanktuarium Maryi, Matki Prześladowanych Chrześcijan. Jego celem jest modlitwa za chrześcijan cierpiących z powodu prześladowań religijnych na całym świecie oraz zwiększanie świadomości na temat ich sytuacji.
Sanktuarium zostało utworzone z inicjatywy katolickiego biskupa Oslo Frederika Hansena. Pomysł powstał w ramach międzynarodowej inicjatywy prowadzonej przez ks. Benedicta Kiely’ego, założyciela organizacji Nasarean.org wspierającej prześladowanych chrześcijan. Podobne miejsca modlitwy istnieją już m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Sztokholmie, Astanie oraz irackim Al-Hamdanijja (Kara Kusz).
Centralnym elementem sanktuarium jest ikona Maryi, Matki Prześladowanych Chrześcijan. Widnieje na niej napis w języku aramejskim – języku, którym posługiwał się Jezus.
>>> Ulicami Oslo przeszedł międzywyznaniowy Marsz dla Życia. Pierwszy od 40 lat
Jak podkreślił bp Hansen, inspiracją do zaangażowania się w inicjatywę była jego wcześniejsza służba dyplomatyczna dla Stolicy Apostolskiej przy organizacjach międzynarodowych, podczas której zetknął się z licznymi świadectwami prześladowań chrześcijan, zwłaszcza w okresie działalności tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Hierarcha zaznaczył, że szczególnie ważne jest nie tylko materialne wsparcie prześladowanych wspólnot, ale również modlitwa za cierpiących chrześcijan. „Przedstawianie naszych cierpiących braci i sióstr przed Bogiem oraz wzywanie Jego pomocy jest wyrazem naszej wiary i konkretnym aktem pomocy dla nich” – powiedział.
Na lokalizację sanktuarium wybrano największy kościół katolicki w Oslo. Znaczną część jego wiernych stanowią osoby pochodzące z krajów, w których chrześcijanie doświadczyli lub nadal doświadczają prześladowań, m.in. z Polski, Litwy, Wietnamu, Nigerii, Mjanmy i Indii.
Według szacunków przywołanych przez organizatorów inicjatywy około 338 mln chrześcijan na świecie doświadcza różnego rodzaju prześladowań z powodu swojej wiary.
Bp Hansen wyraził nadzieję, że nowe sanktuarium stanie się centrum modlitwy, edukacji i działań solidarnościowych na rzecz chrześcijan prześladowanych za wiarę.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
Habit do zamrażarki? Znany niemiecki mnich zdradza, jak sobie radzić w czasie upałów [ROZMOWA]
Louis Marius Prevost – tata papieża, weteran wojenny i… nauczyciel religii
Ktoś podszywa się pod bp. Artura Ważnego. Kuria ostrzega przed fałszywymi e-mailami





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny