PAH: w 2022 roku 274 miliony osób na świecie będą potrzebowały pomocy
Mamy nadzieję, że ten rok będzie lepszy, ale liczby są przeciwko nam. Wiemy, że pomocy będzie potrzebowało 274 miliony osób na całym świecie. To dwa razy więcej, niż cztery lata temu – powiedziała Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
>>> Redemptoris Missio: to był rok intensywnej pomocy
W 2021 roku PAH pomogła ponad 600 tys. osób. Organizacja na stałe jest obecna w siedmiu krajach na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej i Europie Wschodniej. „To był trudny i wymagający rok. Wzrosła liczba osób wymagających pomocy i intensywność już toczących się kryzysów humanitarnych. Ponadto pojawiły się nowe wyzwania – jak Afganistan i Haiti – które w tym samym czasie przewróciły życie wielu milionom ludzi. W jeden weekend w jednym miejscu trzęsienie ziemi, a w drugim gwałtowna zmiana władzy politycznej. Musieliśmy odpowiedzieć jednocześnie na te kryzysy. Z pewnością nie byłoby to możliwe, gdyby nie stałe wsparcie, które otrzymujemy od osób w całej Polsce” – powiedziała Helena Krajewska z PAH.
Jak dodała, pandemia zatrzymała i odwróciła pozytywne trendy, które już miały miejsce. „Mniej osób potrzebowało pomocy, zmniejszyła się liczba osób żyjących w wielowymiarowym ubóstwie, poprawiały się wskaźniki wyszczepienia na choroby zakaźne, rosła liczba dzieci kończących edukację – choćby na poziomie podstawowym. Wiele szans zostało teraz zaprzepaszczonych” – dodała.
Na granicy
>>> Mądra pomoc humanitarna powinna być zróżnicowana
„Niestety, obserwujemy, że mamy też mniej nowych osób zaangażowanych w pomoc, a część naszych dotychczasowych darczyńców ma przejściowe problemy finansowe, co odbija się na zbiórkach i ich wynikach. Ale widzimy, że jeżeli dochodzi do sytuacji nagłych – jak kryzys na granicy polsko-białoruskiej, gdzie PAH jest od jesieni – to widać, że ludzie, pomimo swoich trosk, potrafią się zmobilizować i chcą pomagać” – stwierdziła.
Krajewska podkreśliła, że pomimo nowych kryzysów PAH nadal był w stanie wprowadzać innowacje tam, gdzie pracuje od lat. „W Sudanie Południowym nasz projekt studni i latryn odpornych na powodzie został zauważony przez wiele organizacji, w tym Unicef. W minionym roku ponad 800 tys. osób ucierpiało, gdy wylał Biały Nil, a wielu mieszkańców zalanych terenów wciąż nie wróciło do swoich domów” – powiedziała.
Kwestie zdrowotne
W jej ocenie, szczególnym zainteresowaniem w 2021 r. cieszyły się projekty zdrowotne w Jemenie, gdzie od 2015 r. trwa największy na świecie kryzys humanitarny, przez który 80 proc. społeczeństwa potrzebuje wsparcia ze strony organizacji pomocowych. „Brakuje przede wszystkim żywności, ale i dostępu do wody, leków, odpowiedniej infrastruktury – szkół, szpitali. Rozwijamy tam szpitale i mobilne kliniki, które docierają do odciętych od świata wsi. W wielu częściach kraju nie ma praktycznie żadnych szans na uzyskanie porady lekarskiej, bo w pełni funkcjonuje tylko 50 proc. centrów zdrowia” – powiedziała.
Podczas pandemii wielu starszych mieszkańców wschodniej Ukrainy zostało dosłownie odciętych od świata – nie działały autobusy, wstrzymano wizyty domowe pracowników społecznych, część osób nie miała możliwości nawet wybrania renty lub emerytury z banku czy z poczty. PAH dostarczyła paczki z żywnością prosto do domów, o czym opowiadała pracownikom PAH Liubow Mikolaiwna Ruban z miejscowości Nowoługańskie w obwodzie donieckim. „Od Polskiej Akcji Humanitarnej otrzymaliśmy w zeszłym roku znaczną pomoc żywnościową. Kaszę jemy do dziś, nie musimy jej kupować. Przechowuję ją odpowiednio, więc się nie zepsuje” – powiedziała Ruban.
Zdrowie psychiczne
W minionym roku PAH prowadziła w Polsce pilotaż w zakresie wsparcia psychospołecznego dzieci. Do akcji zaangażowano 10 organizacji, pomocą zostało objętych 365 dzieci i młodzieży. „Przeprowadzono ponad 1 tyś. godzin konsultacji indywidualnych i blisko 600 godzin grupowych z psychologiem. W niektóre zajęcia włączeni byli też rodzice. A już w 2022 roku mamy szansę na objęcie jeszcze większej liczby dzieci pomocą” – powiedziała Krajewska i podkreśliła, że nadal prowadzony będzie też krajowy program dożywiania dzieci w szkołach i świetlicach środowiskowych „Pajacyka”. W minionym roku z programu skorzystało około dwa tys. dzieci.
Co w 2002?
Jak podkreśliła Krajewska w tym roku „musimy przygotować się na to, że kryzys w Afganistanie nie wygaśnie, a wręcz przybierze na sile”. „Z danych ONZ wynika, że ten kryzys, niestety, może przybrać podobną wielkość, co ten w Jemenie, który jest obecnie największym kryzysem humanitarnym na świecie. Rok 2022 to rok, w którym priorytetem będą projekty niwelujące skutki zmian klimatu, będące przyczyną wielu migracji” – dodała. „Mamy nadzieję, że ten rok będzie lepszy, ale liczby są przeciwko nam. Wiemy już, że w 2022 roku pomocy będą potrzebowały 274 miliony osób na całym świecie. To dwa razy więcej, niż cztery lata temu” – podsumowała.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |