fot. PAP/EPA/ARSHAD ARBAB

Pakistan: rosnące prześladowania chrześcijan po spaleniu Koranu w Sztokholmie

Na całym świecie rosną napięcia i protesty antychrześcijańskie, które nasiliły się w wyniku spalenia Koranu w Szwecji 28 czerwca. Wyznawcy Chrystusa w Pakistanie proszą władze o szczególną opiekę ze względu na groźby islamskich radykałów.

Spalenie Koranu w Sztokholmie zostało potępione przez szwedzki Episkopat oraz Papieża Franciszka. Sprawcą incydentu był obywatel Szwecji pochodzenia irackiego.

Chrześcijanie pakistańscy często są odbierani jako wysłannicy państw zachodnich, a ataki na nich nasiliły się już w 2001 r. po inwazji Stanów Zjednoczonych na Afganistan. W 2009 r. napięcia oraz oskarżenia o bluźnierstwa doprowadziły do ataków na chrześcijańskie rodziny. W wyniku agresji 10 chrześcijan zostało zamordowanych.

>>> Pakistan: katoliczka zgwałcona i zamordowana, bo nie chciała przejść na islam

Mieszkający w miejscowości Sargodha pakistański chrześcijanin opublikował na swoim Facebooku fragment z 1 listu do Koryntian, gdzie św. Paweł krytykuje ofiary składane bogom pogańskim. Fragment nie był opatrzony żadnym komentarzem. Został jednak odczytany jako krytyka islamskiego święta ofiarowania Id al-Adha, przypominającego opowieść o posłuszeństwie Abrahama i ofierze z jego syna Izaaka. Oskarżenia o bluźnierstwo i strach przed zemstą zmusiły wiele chrześcijańskich rodzin do ucieczki z domu.

W Pakistanie istnieje prawo ścigające bluźnierstwo przeciwko religii, m.in. za lekceważenie islamu, Koranu lub proroka Mahometa. Prawo jest często instrumentalizowane i wykorzystywane jako narzędzie zemsty. Może za to grozić dożywotnie więzienie lub kara śmierci. Sytuację utrudnia fakt, że prawo zakłada winę oskarżonego, który może jedynie próbować udowodnić swoją niewinność.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze