Fot. Orthodox Christian Network

Palestyna: religia chrześcijańska wśród przedmiotów maturalnych

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Po raz pierwszy w historii religia chrześcijańska znalazła się wśród przedmiotów, które można zdawać podczas egzaminu Tawjihi (odpowiednik matury) w Palestynie.

Dyrektor szkół łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w Izraelu i Palestynie ks. Iyad Twal już w zeszłym roku zapowiadał, że dyskusje na ten temat trwają zarówno z ministerstwem edukacji, jak i wewnątrz wspólnoty kościelnej. Ścierały się bowiem dwa punkty widzenia. Podczas gdy niektórzy zwierzchnicy kościelni byli zainteresowani włączeniem religii do tego egzaminu, „aby wyeksponować nauczanie religii chrześcijańskiej i zacieśnić relacje z ministerstwem”, to inni obawiali się, że nauczanie to „utraci swą duchową głębię, ograniczając się jedynie do bycia przedmiotem egzaminacyjnym”.

Ostatecznie zwyciężyła pierwsza opcja i w tym roku ministerstwo zgodziło się na włączenie religii chrześcijańskiej do programu Tawjihi. Zaakceptowało także podręcznik dla ostatniej klasy szkoły średniej, rozwijający treści Katechizmu w sposób zgodny z edukacyjnymi wskazówkami ministerstwa.

W ubiegłym roku maturę zdało 94,5 proc. uczniów szkół łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze