Fot. EPA/LUIS EDUARDO NORIEGA A.

Kolumbia: największy współczesny kryzys migracyjny

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W związku z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i politycznej w Wenezueli, Ameryka Łacińska przeżywa swój największy współczesny kryzys migracyjny. Ludzie wciąż uciekają z kraju pogrążonego w chaosie, szukając ocalenia w Kolumbii, Brazylii, Ekwadorze i w Peru.

Według oficjalnych danych, tylko na terytorium Kolumbii przebywa obecnie ponad 930 tys. Wenezuelczyków. Zdaniem pracujących tam misjonarzy, rzeczywista skala kryzysu jest jeszcze większa.

– Wenezuelczycy, którzy przybywają do Kolumbii nie mają jedzenia, lekarstw. Praca, którą wykonują w swym kraju, nie pozwala na zakup jednego jajka dziennie, a miesięczna pensja nie wystarcza na zakup pudełka jajek – stwierdził o. Francesco Bortignon. – W związku z tym brakuje pożywienia dla nich, dla dzieci oraz dla rodzin. Służba zdrowia w szpitalach nie leczy chorych. Opieka medyczna jest niewystarczająca. Niepewność jest przerażająca. Tutaj w Cúcuta, na początku stanu kryzysowego mieliśmy sytuacje napięcia, szczególnie ze strony osób, które poczuły się dyskryminowane. Było poczucie, że pomoc udzielana jest Wenezuelczykom, a nie żyjącym tutaj na stałe. Dlatego w naszych stołówkach i centrach pomocy zaprowadziliśmy pewien stan równowagi pomiędzy pomocą dla miejscowych i dla migrantów. Także ci pierwsi doświadczają trudności, brakuje pracy. Dążymy do tego, aby zachować poczucie człowieczeństwa, szacunek dla każdego, cierpliwość, pragnienie dzielenia się pomimo trudności.

Zobacz także
Wasze komentarze