Panama: po ŚDM 1350 nowych powołań na Drodze Neokatechumenalnej
Następnie wszyscy zaczęli się gorąco modlić, po czym ponad 700 chłopców powstało z kolan i przyjęło propozycję Bożą. Po chwili podobną prośbę skierował do dziewcząt, aby zastanowiły się, czy Bóg nie oczekuje od nich zmiany ich życia. I znów, po modlitwie, ok. 650 z nich odpowiedziało twierdząco na to pytanie, przy czym niektóre z nich nie kryły wielkiego wzruszenia, wypowiadając słowa akceptacji.
Dobre słowa
Kiko zwrócił się też do rodzin, pytając je, czy nie myślały o tym, aby – idąc za Bożym wezwaniem – wyjechać razem do różnych krajów i tam prowadzić działalność misyjną. W odpowiedzi wyraziło zgodę na taki apel ponad 600 rodzin.
Kard. S. O’Malley z wielkim uznaniem wyraził się o tych działaniach twórcy Neokatechumenatu. „Nawrócenie [przed laty] Kiko wywołało i umożliwiło nawrócenie bardzo wielu osób, toteż jesteśmy wdzięczni za ich nawrócenie i za Drogę Neokatechumenalną, która była darem i bardzo szczególną łaską dla Kościoła” – powiedział metropolita Bostonu.
Aby szczególnie podkreślić duchowe owoce tego spotkania i okazane na nim gesty wielkoduszności jego uczestników, na zakończenie całego wydarzenia odbył się wielki pokaz sztucznych ogni.
Droga
Droga Neokatechumenalna lub Neokatechumenat jest od 1964 nurtem w Kościele, mającym za zadanie wspieranie odnowy życia parafialnego w duchu Soboru Watykańskiego II przez tworzenie i prowadzenie w diecezjach i parafiach wtajemniczenia chrześcijańskiego na wzór katechumenatu pierwotnego Kościoła, czyli przygotowania do chrztu. Twórcami Drogi byli pochodzący z Hiszpanii malarz Kiko Argüello i Carmen Hernández.
Od początku ta forma zaangażowania wiernych w życie Kościoła wywoływała zarówno duże zainteresowanie, a nawet entuzjazm, jak i równie silne opory i sprzeciwy, wynikające ze specyficznych form i sposobów działania Neokatechumenatu. Oficjalne uznanie papieskie zyskał on w 2011.
Od wielu lat Droga organizuje spotkania swych członków bezpośrednio po zakończeniu kolejnych Światowych Dni Młodzieży, aby – wykorzystując zapał i entuzjazm ich uczestników – zachęcić młodych do odkrywania w sobie powołania kapłańskiego i zakonnego. Owocem tych spotkań i głoszonych podczas nich nauk są liczne decyzje młodych ludzi o pójściu za głosem powołania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |