Papieskie odznaczenie dla dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau
Uroczystość odbędzie się o godz. 17.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W uroczystości weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Laudację na cześć uhonorowanego papieskim medalem wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Piotr Cywiński został przedstawiony do tego odznaczenia w dowód uznania jego całej działalności, którą zawsze podejmował z inspiracji chrześcijańskiej. Niespełna 48-letni Piotr Cywiński, historyk i działacz społeczny jest synem Bohdana Cywińskiego. W latach 1982–1993 mieszkał w Szwajcarii i we Francji wskutek emigracji politycznej ojca. Absolwent Uniwersytetu Humanistycznego w Strasburgu (1993) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1995). Doktoryzował się w Instytucie Historii PAN (2002)
W latach 1996–2000 był wiceprezesem, a w latach 2000–2010 prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 2002 r. współtworzył Forum Świętego Wojciecha, organizujące międzynarodowe Zjazdy Gnieźnieńskie, przewodniczył Forum do stycznia 2009. Jest zaangażowanym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego, chrześcijańsko-żydowskiego oraz rozmów między kulturami pogranicza. W latach 2004–2008 był prezesem na Europę światowej federacji intelektualistów katolickich Pax Romana. Przez 3 lata był członkiem Rady Konsultacyjnej Organizacji Pozarządowych przy Polskiej Radzie Integracji Europejskiej. Od 2000 r. członek, a w latach 2000–2006 sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
>>> Droga krzyżowa na terenie obozu Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]
Dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest od września 2006 roku. Współtworzył Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Od 2009 roku jest preezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau. Dr Cywiński jest głównym ekspertem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci na Uniwersytecie SWPS oraz współtwórcą i prezesem Towarzystwa Zarządzania Miejscami Pamięci. Zasiada też w Radzie Fundacji na rzecz Maximilian-Kolbe-Werk, założonej przez Konferencję Episkopatu Niemiec.
Medal Pro Ecclesia et Pontifice, który otrzyma, to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Odznaczenie może otrzymać osoba świecka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |