Papieskie pozdrowienia dla uczestników spotkania przewodniczących episkopatów
Ojciec Święty ma nadzieję, że to ważne spotkanie pomoże wzmocnić więzi komunikacji między biskupami europejskimi – napisano w papieskim pozdrowieniu skierowanym do uczestników trwającego od czwartku w Poznaniu zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Wydarzenie organizowane jest w stolicy Wielkopolski pod hasłem „Solidarny duch Europy”. Wiąże się z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązuje też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak napisał watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, „papież zachęca nas, abyśmy zawsze znajdowali nowe sposoby realizacji hojnej i odpowiedzialnej solidarności, szukając ścieżek braterskiej współpracy duszpasterskiej, w oparciu o wartości duchowe, które ukształtowały myśl, sztukę i kulturę Europy”.
„Ojciec Święty ma nadzieję, że to ważne spotkanie pomoże wzmocnić więzi komunikacji między biskupami europejskimi, dając misji Kościoła dodatkowy impuls, szczególnie na rzecz młodych, pomagając im odkryć fundamentalny wkład wiary w jedność kontynentu europejskiego” – podkreślił kard. Parolin.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio podkreślił podczas wystąpienia, że temat solidarności w Europie „często pojawia się w debacie publicznej”.
„Solidarność jest wartością ewangeliczną. Stąd dla chrześcijan nie jest ona tylko postulatem rozumu w konkretnej sytuacji, ale wartością, która ma swe źródło w Bogu. Najlepszym przykładem i uosobieniem solidarności Boga z człowiekiem jest osoba Jego Syna, Jezusa Chrystusa” – powiedział.
„Życzę wszystkim owocnego zastanowienia się, czym dziś jest dla Europy wartość solidarności i jej konkretnych przejawów w aktualnej sytuacji naszego kontynentu” – dodał abp Pennacchio.
Do Poznania zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów Europy. Gospodarzem spotkania jest abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE. W wydarzeniu uczestniczy w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W sobotę gościem ma być prezydent Andrzej Duda. Zgromadzenie Plenarne CCEE zakończy się w niedzielę mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu.
Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy kościołów lokalnych Europy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |