Papież do dyplomatów: działajcie na rzecz pokoju i poszanowania ludzkiej godności
Do podejmowania działań na rzecz pokoju i poszanowania godności każdej osoby ludzkiej zachęcił papież Franciszek wspólnotę międzynarodową przyjmując nowych ambasadorów Kuwejtu, Nowej Zelandii, Malawi, Gwinei, Szwecji i Czadu przy Stolicy Apostolskiej. Pełnią oni swą misję łącząc ją z obowiązkami w innych stolicach i nie rezydują w Rzymie.
Franciszek zauważył, że nowi ambasadorowi przy Watykanie podejmują swoją misję w szczególnie niespokojnym czasie, naznaczonym poważnymi wybuchami konfliktów zbrojnych, tym, co już dawno temu nazwał „trzecią wojną światową toczoną w kawałkach”. „Wspólnota międzynarodowa stoi przed wyzwaniem, aby poprzez pokojowe środki dyplomacji szukać globalnych rozwiązań poważnych niesprawiedliwości, które bardzo często są przyczyną tych konfliktów” – stwierdził papież.
Ojciec Święty nawiązał do swej niedawnej adhortacji apostolskiej Laudate Deum, gdzie postulował konieczność przekształcenia dyplomacji wielostronnej, w celu zapewnienia skutecznych odpowiedzi na pojawiające się problemy i opracowania globalnych mechanizmów w celu zaradzenia zachodzącym obecnie zmianom środowiskowym, zdrowia publicznego, kulturowym i społecznym. „Szlachetna i cierpliwa praca dyplomacji, której się poświęcacie, musi nie tylko dążyć do zapobiegania konfliktom i ich rozwiązywania, ale także do umacniania pokojowego współistnienia i ludzkiego rozkwitu narodów świata poprzez wspieranie poszanowania godności ludzkiej, obronę niezbywalnych praw każdego mężczyzny, kobiety i dziecka oraz promowanie modeli integralnego rozwoju gospodarczego i ludzkiego” – wskazał Franciszek.
>>> Kard. Pietro Parolin: papież Franciszek wzywa do nadania nowego impulsu COP28
Papież podkreślił zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej skutkami zmian klimatycznych i dewastacji środowiska naturalnego dla najbardziej bezbronnych członków rodziny ludzkiej. Wyraził życzenie, aby odbywająca się obecnie w Dubaju Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP28, była historycznym krokiem naprzód w mądrym i dalekowzrocznym reagowaniu na te zagrożenia dla powszechnego dobra wspólnego. Zaznaczył, że obecność i działalność Stolicy Apostolskiej we wspólnocie międzynarodowej jest inspirowana pragnieniem rozwijania braterstwa ludzi i pokoju.
Nowym ambasadorom przy Stolicy Apostolskiej życzył pomyślności dla ich wysiłków w służbie tego wzniosłego ideału. Zapewnił ich także stałej gotowości urzędów Kurii Rzymskiej do wspierania w wypełnianiu powierzonych im obowiązków.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |