EPA/VATICAN MEDIA

Papież do dzieci: zapamiętajcie swoich nauczycieli i szkoły

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

500 dzieci ze szkół podstawowych z peryferyjnych dzielnic kilku włoskich miast przybyło w sobotę do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Papież zachęcał najmłodszych, by na zawsze zapamiętali swoich nauczycieli i szkoły.

Była to szósta edycja inicjatywy pod hasłem „Pociąg Dzieci”, z którą wystąpiła Papieska Rada Kultury we współpracy z dyrekcją włoskich kolei. Pociągiem, który wjechał na stację kolejową na terenie Watykanu, przyjechały dzieci między innymi z rejonu Mediolanu i Gallarate na północy oraz spod Rzymu.

Franciszek mówił im: „Nie zapominajcie nigdy swoich pierwszych nauczycieli, nie zapominajcie nigdy swojej szkoły”.

Fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

„To są korzenie waszej kultury” – dodał papież. Tłumaczył najmłodszym, że nie można żyć bez korzeni. „Dlatego trzeba pamiętać szkołę, nauczycieli, to zawsze pomoże w życiu zachować korzenie, by wydawać kwiaty i owoce” – mówił.

Franciszek wspominał: „Moja pierwsza nauczycielka nazywała się Stella”. „Była wspaniała, uczyła nas pisać i czytać. Kiedy skończyłem szkołę, zapamiętałem ją na zawsze, bo to bardzo ważne zapamiętać swoją pierwszą nauczycielkę czy nauczyciela” – mówił.

„Potem dzwoniłem do niej już jako chłopak, jako ksiądz, później jako biskup pomagałem jej, kiedy chorowała. Zmarła w wielu 94 lat. Zawsze jej towarzyszyłem” – opowiadał Franciszek o swojej pierwszej nauczycielce.

Podziękował dzieciom za otrzymane od nich prezenty, które same wykonały; wśród nich rysunki. „To coś wspaniałego, bo nie poszliście kupić tych rzeczy, ale zrobiliście je sami. To ważne, że zrobiliście je przy pomocy inteligencji, własnych rąk i serca” – dodał papież.

Papież do dzieci: zapamiętajcie swoich nauczycieli i szkoły
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze