domena publiczna

Papież: eutanazja i wspomagane samobójstwo porażką wszystkich

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Wielką porażką ludzkości” nazwał Watykan eutanazję 17-letniej Holenderki, która poprosiła o nią, argumentując, że jako ofiara gwałtu w dzieciństwie cierpiała na depresję i anoreksję. Noa zmarła w niedzielę, otrzymawszy zgodę na śmierć z głodu i pragnienia.

Informację o śmierci nastolatki podano we wtorek; trafiła ona na czołówki włoskiej prasy.

Wyjaśniono, że w Holandii o eutanazję można zwrócić się od 12. roku życia, otrzymując zgodę lekarza i rodziców. Noa Pothoven, podkreślają media, stoczyła batalię o możliwość poddania się eutanazji i tłumaczyła, że nie jest w stanie żyć po tym, co przeszła. Została zgwałcona trzy razy; w wieku 11 i 14 lat.

Komentując wydarzenie w Holandii, Papieska Akademia Życia oświadczyła: „Śmierć Noi jest wielką porażką dla każdego społeczeństwa obywatelskiego i dla ludzkości”.

„Musimy zawsze potwierdzać pozytywne racje za życiem” – dodano w komentarzu.

Z kolei w wypowiedzi dla agencji Ansa przewodniczący Akademii arcybiskup Vincenzo Paglia podkreślił, że to „szczególna porażka dla społeczeństwa europejskiego”.

„Śmierć tej dziewczyny, zaledwie 17-latki, to dramatyczne wydarzenie wraz z całą jej osobistą historią, naznaczoną gorzko przez wykorzystywanie, anoreksję, depresję” – dodał.

„Problem nie polega na tym, by szukać winy tego czy drugiego. W społeczeństwie europejskim już jest mało młodych ludzi, a tę garstkę jeszcze ono traci. Choć nie trafia to do mediów, dramatyczny jest fakt, że drugą przyczyną śmierci młodzieży w Europie jest samobójstwo” – stwierdził abp Paglia.

„Dlatego – dodał – proszę o zryw odpowiedzialności wszystkich, nie wyłączając nikogo”.

„Trzeba postawić sobie radykalne pytanie: czy budujemy Europę, która wręcz wyklucza młodzież ze swego horyzontu? To nie jest po prostu kwestia prawa; to przede wszystkim kwestia odnalezienia fundamentów społeczeństwa, które musi działać na rzecz tego, by budować życie, a nie wykonywać brudną robotę śmierci czy w niej pomagać” – oświadczył włoski hierarcha.

Oficjalny watykański portal Vatican News informację o eutanazji nastolatki zatytułował: „Społeczeństwo, które porzuca”. W Holandii eutanazja jest dozwolona od 12 roku życia.

Zobacz także
Wasze komentarze