Fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI

Papież Franciszek: dla grzesznika zawsze istnieje nadzieja odkupienia

„Dla grzesznika zawsze istnieje nadzieja odkupienia; dla zdemoralizowanego jest to jednak znacznie trudniejsze – powiedział papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Przestrzegł przed obłudą prowadzącą do demoralizacji.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii o dwóch synach, których ojciec prosi, żeby poszli pracować w winnicy (Mt 21, 28-32). Jeden z nich natychmiast odpowiada „tak”, ale potem nie idzie. Drugi natomiast najpierw odmawia, ale potem opamiętał się i idzie.

>>> Papież Franciszek: Bóg nie zawodzi w swoich obietnicach

Komentując tę scenę Franciszek podkreślił znaczenie uczciwości w życiu wiarą. Bowiem syn, który mówi „tak”, ale nie idzie jest nie tylko grzesznikiem, ale i człowiekiem zdemoralizowanym, ponieważ bez problemów kłamie, żeby zatuszować i zamaskować swoje nieposłuszeństwo, nie godząc się na żaden dialog czy też uczciwą rozmowę. Natomiast drugi syn, który mówi „nie”, ale potem idzie jest uczciwy. Podejmuje odpowiedzialność za swoje zachowanie i działa w świetle dnia. Ta uczciwość pozwala mu się opamiętać i powrócić na właściwą drogę. „Można powiedzieć, że jest grzesznikiem, ale nie człowiekiem zdemoralizowanym. A dla grzesznika zawsze istnieje nadzieja odkupienia; dla zdemoralizowanego jest to jednak znacznie trudniejsze. Jego fałszywe «tak», jego eleganckie, ale obłudne pozory i jego fikcje, które stały się nawykami, są bowiem jak gruby «mur milczenia», za którym chroni się przed wyrzutami sumienia” – stwierdził papież.

Plac św. Piotra w Watykanie, fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Ojciec Święty zachęcił wiernych do zastanowienia się nad naszą postawą: czy właściwie jestem grzesznikiem, jak wszyscy, czy też jest coś we mnie z człowieka zdemoralizowanego? „Niech Maryja, zwierciadło świętości, pomoże nam być uczciwymi chrześcijanami” – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój między Azerbejdżanem a Armenią, a także na Ukrainie i innych krajach „zranionych wojną”. Zachęcił także do odmawiania różańca, szczególnie w intencji obrad Synodu Biskupów oraz ewangelizacji narodów.

W tych dniach śledzę dramatyczną sytuację osób wysiedlonych w Górskim Karabachu. Ponawiam mój apel o dialog między Azerbejdżanem a Armenią, wyrażając życzenie, aby rozmowy między stronami, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej sprzyjały trwałemu porozumieniu, które położy kres kryzysowi humanitarnemu. Zapewniam o modlitwie za ofiary wybuchu na stacji benzynowej w pobliżu miasta Stepanakert.

Dziś rozpoczyna się październik, miesiąc różańca i misji. Zachęcam wszystkich do doświadczenia piękna modlitwy różańcowej, rozważając wraz z Maryją tajemnice Chrystusa, przyzywając Jej wstawiennictwa w intencji potrzeb Kościoła i świata. Módlmy się o pokój dla umęczonej Ukrainy, dla wszystkich krain zranionych wojną. Módlmy się o ewangelizację narodów. Módlmy się także za Synod Biskupów, który w tym miesiącu odbędzie swoje pierwsze zgromadzenie na temat synodalności Kościoła.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze