Papież Franciszek nadal pomaga ofiarom ataku na Kościoły na Sri Lance
Papież nadal pomaga ofiarom terrorystycznego ataku na kościoły w Kolombo na Sri Lance. Rodziny otrzymały obecnie od Franciszka wsparcie finansowe w wysokości 100 tys. euro. „Papież i lokalny Kościół są naszą jedyną nadzieją, ponieważ rząd nas zawiódł” – powiedziała jedna ze wspomaganych osób, matka, która w zamachach straciła dziecko.
Krewni ofiar i ocaleni z tragedii podziękowali papieżowi za przedłużenie pomocy oraz za opowiedzenie się za sprawiedliwością i pojednaniem. W pomoc poszkodowanym zaangażowana jest także miejscowa Caritas. Dotknięte rodziny otrzymują pieniądze na leczenie, codzienne utrzymanie oraz edukację dzieci.
>>> Sąd na Sri Lance uniewinnił dwie osoby aresztowane w związku z zamachami. Kardynał rozczarowany
„Sprawiedliwość nie została oddana ofiarom tamtego ataku”
Przypomnijmy, że narodowe sanktuarium św. Antoniego, kościół św. Sebastiana w Negombo oraz protestancka wspólnota w Batticaloa, zostały ostrzelane przez terrorystów w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia 2019 roku. Zginęło 267 osób, a ponad 500 zostało rannych. Za zamachy odpowiedzialni są prawdopodobnie terroryści z tzw. Państwa Islamskiego.
Sri Lanka jest w ruinie społecznej, politycznej i gospodarczej. Ostatnie protesty wymusiły jedynie kosmetyczne zmiany u władzy. W lipcu tarcia skutkowały m.in. nakazem brutalnego stłumienia przez policję demonstracji grupy młodych ludzi. W obraz zniszczonego kraju wpisuje się opieszałość władz w kwestii wyjaśnienia zbrodni sprzed trzech lat i ukarania sprawców, którzy wciąż pozostają bezkarni.
Brak stosownych działań wielokrotnie spotkał się z krytyką ze strony zwierzchników religijnych. Kard. Malcolm Ranjith, który wcześniej oskarżał rządzących o spiskowanie i współpracę z zamachowcami kolejny raz zapowiedział, że nie zrezygnuje z walki o wymierzenie sprawiedliwości.
„Sprawiedliwość nie została oddana ofiarom tamtego ataku. Nawet jeśli ostatnie protesty przycichły, nie ustaniemy w zabieganiu o nią. Trzeba zapewnić śledztwo, wykryć sprawców i ustalić, kto pozwolił, by to się wydarzyło, kto nie interweniował na czas, choć miał wiedzę o planach ataków na kościoły. Specjalna komisja stwierdziła, że istnieją podejrzenia, że politycy współpracowali z napastnikami. Na prezydencie spoczywa obowiązek, by odpowiedzieć na te zarzuty. Wzywam go do uczciwości” – stwierdził arcybiskup Kolombo.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |