boże miłosierdzie koronka

fot. cathopic

Odkryj miejsce, które wybrał Jezus

„Odkryj miejsce, które wybrał Jezus” będzie hasłem obchodów 90. rocznicy pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, jakich doznała w Płocku św. Faustyna Kowalska. Jubileuszowe uroczystości rozpoczną się już w tę sobotę (22 lutego) i potrwają rok.

Jak zapowiedział rektor płockiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Tomasz Brzeziński, jubileuszowe obchody zainauguruje tam m.in. otwarcie wystawy poświęconej św. Faustynie Kowalskiej „U źródeł Bożego Miłosierdzia”, natomiast w marcu ruszy comiesięczny cykl spotkań „Rozmowy o Miłosierdziu”, których bohaterami będą świadkowie Bożego Miłosierdzia.

Jezus wybrał to miejsce nie tylko dla siostry Faustyny, ale również dla wielu ludzi, którzy Jezusa potrzebują. I my tych ludzi chcemy zaprosić, bo chcemy im coś dać, dać pozytywne doświadczenie, doświadczenie spotkania z Jezusem, którego gdzie indziej być może jest trudniej znaleźć. (ks. dr Tomasz Brzeziński)

Podkreślił, że ważnym elementem obchodów będzie akcja „Smak Miłosierdzia”, w ramach której 22. dnia każdego miesiąca przed płockim sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie można kupić „bułki świętej siostry Faustyny”, a uzyskane w ten sposób fundusze zostaną następnie przeznaczone na paczki żywnościowe dla ubogich. Ks. dr Brzeziński wspomniał także, że w związku z jubileuszowymi obchodami w Niedzielę Miłosierdzia wyruszy w trasę po diecezji płockiej, a także po parafiach w innych regionach Polski, mobilna ekspozycja ukazująca życie św. Faustyny Kowalskiej oraz historię jej płockich objawień Jezusa Miłosiernego. W programie rocznicowych wydarzeń znajdą się też m.in. ogólnopolskie rekolekcje dla księży, które odbywać się będą na przełomie czerwca i lipca.

>>> Spowiednik papieża: „Miłosierdzie trzeba rozdawać pełnymi kubłami”

Siostra Faustyna, fot. Wikipedia

Objawienia św. Faustyny Kowalskiej są dla wszystkich zadaniem i odpowiedzialnością. Myśl przewodnia całego roku obchodów to światło i wezwanie do tego, żeby poznać nie tylko to miejsce, gdzie objawił się Pan Jezus, ale przyjąć Orędzie o Bożym Miłosiernym i zapoznać się z jego znaczeniem. (Jolanta Pietrasińska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku)

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.

fot. diecezja płocka

To właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-38: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /…/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

>>> „Miłość i Miłosierdzie”. Dwa spojrzenia na jeden film oraz dwie rozmowy: z s. Faustyną i ks. Michałem Sopoćką

W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz „Jezusa Miłosiernego” namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego (1873-1939). Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny, która zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na placu Św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. – dokonał jej kanonizacji. Wtedy też ogłosił, iż każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.

W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”. Od 2015 r. trwa rozbudowa płockiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ramach tego przedsięwzięcia, w sąsiedztwie klasztoru i kaplicy, powstaje kościół oraz dom pielgrzyma. Dotychczas zrealizowano ponad 90 proc. stanu surowego zamkniętego – całe zadanie inwestycyjne zaawansowane jest w około połowie. W 2019 r. ukończono m.in. budowę wysokiej na 26 metrów wieży zwieńczonej krzyżem, która wznosi się dokładnie nad miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego.

>>> Abp Jędraszewski: iść przez życie z św. Faustyną z ufnością w Boże Miłosierdzie

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku odwiedzają co roku liczne pielgrzymki z całego świata – w sumie to ok. 14-15 tys. osób, w tym z Polski, innych krajów Europy, a także z Ameryki Płd., Azji i Australii. W sobotę, 22 lutego, w 89. rocznicę pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, odprawiona zostanie tam – po raz pierwszy w nowo budowanej świątyni – uroczysta msza święta, której przewodniczyć będzie biskup płocki Piotr Libera.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze