EPA/VATICAN MEDIA

Franciszek rozmawiał z patriarchą Cyrylem. „Kościół nie może używać języka polityki, lecz języka Jezusa”

Patriarcha Cyryl za pośrednictwem zdalnych środków komunikacji rozmawiał z papieżem Franciszkiem – podał Patriarchat Moskiewski.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi serdecznie powitał Prymasa Kościoła Rzymskokatolickiego i wyraził zadowolenie z możliwości przeprowadzenia rozmowy. Następnie szczegółowo omówiono sytuację na terytorium Ukrainy. Szczególną uwagę zwrócono na humanitarne aspekty obecnego kryzysu oraz działania Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Kościoła Rzymskokatolickiego na rzecz przezwyciężenia jego skutków. Strony podkreśliły ogromne znaczenie trwającego procesu negocjacji i wyraziły nadzieję, że jak najszybciej zostanie osiągnięty sprawiedliwy pokój. Papież Franciszek i Patriarcha Cyryl omówili również szereg bieżących kwestii dotyczących kontaktów dwustronnych.

>>> Papież Franciszek dziękuje Polakom za modlitwę

Patriarcha Cyryl, fot. wikimediacommons/Autorstwa Serge Serebro, Vitebsk Popular News – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia

Ze strony Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w rozmowie uczestniczyli metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, oraz Igor Nikołajew, członek Sekretariatu tego wydziału. Z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego obecni byli kardynał Kurt Koch, przewodniczący f Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, oraz ksiądz Jaromír Zádrapa, pracownik tej Rady -czytamy w komunikacie opublikowanym w Moskwie.

Watykan potwierdza informację o rozmowie Ojca Świętego z patriarchą Cyrylem

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, powiedział, co następuje:

Mogę potwierdzić, że dziś wczesnym popołudniem odbyła się za pomocą internetu rozmowa Papieża Franciszka z Jego Świątobliwością Cyrylem, Patriarchą Moskwy i Wszechrusi.

W spotkaniu uczestniczyli również Jego Eminencja Kardynał Kurt Koch, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, oraz Metropolita Wołokołamski Hilarion, Kierownik Wydziału Zewnętrznych Relacji Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Rozmowa dotyczyła wojny na Ukrainie oraz roli chrześcijan i ich pasterzy w czynieniu wszystkiego, co możliwe, aby zapanował pokój.

Papież Franciszek podziękował patriarsze za to spotkanie, którego motywem było pragnienie, by jako pasterze swojego ludu wskazać drogę do pokoju, modlić się o dar pokoju, aby ustał ogień. Papież zgodził się z patriarchą, że „Kościół nie może używać języka polityki, lecz języka Jezusa”. „Jesteśmy pasterzami tego samego świętego ludu, który wierzy w Boga, w Trójcę Świętą, w Matkę Bożą: dlatego musimy się zjednoczyć w wysiłkach na rzecz pokoju, na rzecz pomocy cierpiącym, na rzecz poszukiwania dróg pokoju, na rzecz powstrzymania ognia”. Obaj rozmówcy podkreślili wyjątkowe znaczenie trwającego procesu negocjacji, ponieważ, jak powiedział Papież: „Rachunek za wojnę płacą ludzie, to żołnierze rosyjscy, to ludzie, którzy są bombardowani i giną”.

„Jako pasterze – kontynuował Papież – mamy obowiązek być blisko i pomagać wszystkim ludziom, którzy cierpią z powodu wojny. Kiedyś, nawet w naszych Kościołach, mówiono o świętej wojnie lub wojnie sprawiedliwej. Dziś nie możemy tak mówić. Rozwinęła się chrześcijańska świadomość znaczenia pokoju”. Zgadzając się z patriarchą, że „Kościoły są wezwane do przyczyniania się do umacniania pokoju i sprawiedliwości”, papież Franciszek stwierdził: „Wojny są zawsze niesprawiedliwe. Bo to lud Boży płaci ich koszty. Nasze serca nie mogą nie płakać na widok dzieci, zabitych kobiet, wszystkich ofiar wojny. Wojna nigdy nie jest drogą. Duch, który nas jednoczy, wymaga od nas jako pasterzy, abyśmy pomagali narodom cierpiącym z powodu wojny”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze