epa05932342 Pope Francis boards a plane to Egypt at Fiumicino airport, near Rome, Italy, 28 April 2017. Pope Francis will start a two-day visit to Egypt and will meet with Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi, head of the Coptic Orthodox Church Pope Tawadros II, and Grand Imam of al-Azhar Ahmed al-Tayeb, as well as holding a mass in the Air Defense Stadium north-east of Cairo. EPA/TELENEWS Dostawca: PAP/EPA.

Papież Franciszek wyruszył w podróż do Fatimy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek wyruszył w piątek w podróż do Fatimy w Portugalii na obchody 100-lecia objawień maryjnych. Dziewiętnasta zagraniczna papieska pielgrzymka od początku pontyfikatu potrwa ponad dobę, a jej hasłem są słowa „Z Maryją, pielgrzym nadziei i pokoju”.

Na papieskim profilu na Twitterze ukazała się następująca wiadomość: „Proszę wszystkich, by zjednoczyli się ze mną jako pielgrzymi nadziei i pokoju. Niech wasze ręce uniesione w modlitwie nadal podtrzymują moje”.

Samolot z papieżem wyląduje po godz. 17 czasu polskiego w bazie lotniczej Monte Real, znajdującej się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Fatimy. Po ceremonii powitania odbędzie się tam prywatne spotkanie Franciszka z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą.

Następnie papież odwiedzi znajdującą się w bazie kaplicę, a potem poleci śmigłowcem do Fatimy i uda się do sanktuarium.

Franciszek uda się do Kaplicy Objawień. Odmówi modlitwę i złoży złotą różę przed figurką Matki Bożej Fatimskiej. W jej koronie znajduje się kula z pistoletu, która ciężko zraniła Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra.

Franciszek powróci do kaplicy wieczorem i pobłogosławi świece, co jest tradycyjnym gestem w tym sanktuarium. Zwróci się też do wiernych i odmówi różaniec.

W sobotę rano Franciszek spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą. Po tej rozmowie uda się do bazyliki Matki Bożej Różańcowej, gdzie znajdują się groby trojga świadków objawień: błogosławionych Franciszka Marto (1908-1919) i jego siostry Hiacynty Marto (1910-1920), a także siostry Łucji dos Santos, która zmarła w 2005 roku.

O godz. 10 na placu przed sanktuarium rozpocznie się msza, w czasie której w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej Franciszek kanonizuje rodzeństwo Marto. Nastąpi to 17 lat po ich beatyfikacji, dokonanej w tym samym miejscu i tego samego dnia przez Jana Pawła II. W mszy kanonizacyjnej uczestniczyć będzie chłopiec z Brazylii, którego niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie po ciężkim urazie głowy wybrano jako cud za wstawiennictwem portugalskich dzieci – błogosławionych. Na zakończenie mszy papież pozdrowi chorych.

Wczesnym wieczorem Franciszek powróci do Rzymu.

Przed przybyciem do Fatimy papież nagrał przesłanie wideo do Portugalczyków. Wyjaśnił w nim, że nie było możliwe, by w trakcie tej podróży odwiedził także inne miejsca w Portugalii. „Postanowiliśmy z różnymi władzami ograniczyć wizytę do pielgrzymki do sanktuarium w Fatimie” – powiedział.

„Pragnę stanąć przed Matką Bożą jako pasterz Kościoła Powszechnego, składając Jej bukiet najpiękniejszych kwiatów, jakie Jezus powierzył mojej trosce, to znaczy braci i sióstr z całego świata, odkupionych Jego krwią, nie wyłączając nikogo” – podkreślił.

„W tym celu potrzebuję was wszystkich, zjednoczonych ze mną. Potrzebuję waszej jedności” – dodał Franciszek.

fot. EPA/TELENEWS

Papież Franciszek wyruszył w podróż do Fatimy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze