EPA/ANGELO CARCONI

Papież: globalne katastrofy pokazują, że nie możemy dłużej czekać

Pandemia COVID nauczyła nas wzajemnej zależności, dzielenia się planetą – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu na obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi. Zaapelował o innowacje, pomysłowość i poszukiwanie nowych dróg w obliczu pandemii i zmian klimatycznych, bo jeśli nie wyjdziemy lepsi z tego kryzysu, to wkroczymy na drogę samozniszczenia.

Papież zaznaczył, że od jakiegoś czasu coraz bardziej uświadamiamy sobie, iż przyroda zasługuje na ochronę i że interakcje ludzi z pochodzącą od Boga bioróżnorodnością powinny dokonywać się z najwyższą ostrożnością i szacunkiem, wyrażającym się w dbałości o tę bioróżnorodność i przyrodę.

>>> Franciszek: środowisko naturalne jest naszym wspólnym domem

Zwrócił uwagę, że pandemia bardziej nas tego nauczyła, gdy „pokazała, co się dzieje, kiedy świat się zatrzymuje, robi sobie przerwę, choćby na kilka miesięcy”, jak pozytywny ma to wpływ na przyrodę i na zmiany klimatyczne. Nasze życie wywiera więc wpływ na przyrodę świata i wszyscy w różnych formach powinniśmy tworzyć planetę „sprawiedliwą, zrównoważoną i bezpieczną z punktu widzenia środowiska naturalnego”.

– Pandemia COVID nauczyła nas tej wzajemnej zależności, tego dzielenia się planetą. I obie światowe katastrofy: COVID i klimatyczna ukazują, że nie mamy już czasu na czekanie. Że czas nas goni i że, jak nauczył nas COVID-19, mamy środki, żeby sprostać wyzwaniu – zapewnił Franciszek, dodając, że choć mamy środki, to czas już się kończy.

>>> Buddyjski mnich dostał „religijnego Nobla”. Od 30 lat ratuje środowisko naturalne

Przywołał stare hiszpańskie przysłowie: „Bóg zawsze wybacza, my ludzie wybaczamy od czasu do czasu, przyroda przestała wybaczać”. – Kiedy zacznie się niszczenie natury, bardzo trudno jest je zatrzymać. Ale jeszcze nie jest za późno. I będziemy bardziej odporni, jeśli będziemy działać razem, zamiast robić to pojedynczo – wskazał papież.

fot. EPA/MURTAJA LATEEF

Jego zdaniem przeciwności, których doświadczamy w związku z pandemią i zmianami klimatycznymi powinny nas pobudzać i „popychać do innowacji, do pomysłowości, do poszukiwania nowych dróg”. – Z kryzysu nie wychodzi się takim samym, wychodzimy lepszymi lub gorszymi. Na tym polega wyzwanie, a jeśli nie wyjdziemy lepsi, wkroczymy na drogę samozniszczenia – przestrzegł Ojciec Święty.

Zaapelował do światowych przywódców o odważne i sprawiedliwe działanie, a także o mówienie ludziom prawdy, „aby wiedzieli jak chronić się przed zniszczeniem planety, jak chronić planetę przed niszczeniem, które bardzo często my zaczynamy”.

>>> Wyciągnął 5 ton śmieci z rzeki. Samotnie ratuje zdegradowane środowisko

Troska o schludniejsze środowisko

Naszą troską jest to, aby środowisko było schludniejsze, czystsze i chronione – powiedział Franciszek w krótkim wideo przesłaniu do uczestników klimatycznego szczytu liderów. Podczas wirtualnego spotkania przywódcy ok. 40 krajów, w tym prezydent Polski Andrzej Duda, rozmawiają w dniach 22 i 23 kwietnia na temat wzrostu globalnych ambicji w kwestii działań na rzecz klimatu.

Ojciec Święty zaznaczył, że ta inicjatywa angażuje całą ludzkość, wprowadzając w przygotowanie do spotkania COP -26 w Glasgow, w dniach od 1-12 listopada b.r., a także, abyśmy przejęli troskę o naturę, o ten dar, który otrzymaliśmy i który musimy pielęgnować, chronić i przekazać następnym pokoleniom. Dodał, że jest to wyzwanie, przed którym stoimy w okresie post-pandemicznym. „Naszą troską jest to, aby środowisko było schludniejsze, czystsze i chronione. I zatroszczenie się o przyrodę, aby ona zadbała o nas. Życzę Wam powodzenia w tej pięknej decyzji spotkania się ze sobą, kontynuowania podróży i towarzyszę Wam” – zapewnił papież.

>>> Kard. Turkson: pro-life i troska o środowisko są nierozłączne

Fot. pixabay

Głównymi tematami obecnego spotkania organizowanego przez Biały Dom są m.in.:

– wdrożenie przez największe gospodarki programu redukcji emisji gazów cieplarnianych, aby podtrzymać średni wzrost temperatury na poziomie 1,5 st. C

– wskazanie zalet działań na rzecz klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia miejsc pracy

– dyskusje nad szansami do wzmocnienia ochrony życia przed skutkami zmian klimatycznych

Oczekuje się, że na wirtualnym szczycie przywódcy części krajów złożą deklaracje w sprawie neutralności klimatycznej lub przynajmniej zapowiedzą ambitniejsze cele w sprawie ograniczania emisji CO2.

>>> Kard. Hollerich: Europa bardzo troszczy się o środowisko

W spotkaniu biorą udział przywódcy ok. 40 państw, w tym prezydent Polski Andrzej Duda. Oprócz niego pojawią się także m.in. Emmanuel Macron, Angela Merkel, Boris Johnson i Ursula von der Leyen – oraz przywódcy państw należących do największych emitentów gazów cieplarnianych, wśród których są premier Australii Scott Morrison, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro i prezydent Chin Xi Jinping.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze