epa05932859 Pope Francis reacts to an Egyptian woman as she welcomes him with flowers at Cairo airport as Egyptian Prime Minister Sherif Ismail (R) looks on, in Cairo, Egypt, 28 April 2017. Pope Francis is on a two-day visit to Egypt and will meet with Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi, head of the Coptic Orthodox Church Pope Tawadros II, and Grand Imam of al-Azhar Ahmed al-Tayeb. As well as holding a mass in the Air Defense Stadium north-east of Cairo. EPA/SOLIMAN OTEIFI Dostawca: PAP/EPA.

Papież już w Egipcie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek przybył w piątek do Egiptu z wizytą, która potrwa ponad dobę. Samolot z papieżem, jego współpracownikami i kilkudziesięcioma dziennikarzami na pokładzie wylądował na lotnisku w Kairze, gdzie obowiązują maksymalne środki bezpieczeństwa.


Na drodze z lotniska, którą jechać będzie papież do Pałacu Prezydenckiego stoją wozy bojowe. Wszędzie rozmieszczono bardzo duże siły wojska i policji.

Franciszek zgodnie ze swym życzeniem nie będzie jeździł podczas tej wizyty opancerzonym samochodem – poinformował Watykan. Będzie to, jak wyjaśniono, zamknięte auto.

Papież odwiedza Egipt 17 lat po wizycie św. Jana Pawła II.

Pierwszym punktem pobytu Franciszka w Kairze będzie oficjalna ceremonia powitania w Pałacu Prezydenckim. Po jej zakończeniu odbędzie się prywatne spotkanie papieża z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

Z Pałacu Prezydenckiego papież pojedzie na muzułmański uniwersytet Al-Azhar, gdzie powita go jego rektor, wielki imam Ahmad al-Tajjib. Obaj udadzą się następnie na zorganizowaną tam międzynarodową konferencję na temat pokoju, gdzie wygłoszą przemówienia.

Późnym popołudniem papież uda się do siedziby Patriarchatu Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego na spotkanie z jego zwierzchnikiem Tawadrosem II. Po rozmowie obaj pójdą do pobliskiego kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, gdzie przewodniczyć będą modlitwie ekumenicznej z udziałem przedstawicieli różnych wyznań.

W czasie pobytu w tym miejscu Franciszek odda hołd ofiarom dokonanego tam przez Państwo Islamskie zamachu w grudniu zeszłego roku; w zamachu zginęło 29 osób.

Watykaniści podkreślają, że swą wizytą mającą głęboki wymiar ekumeniczny i międzyreligijny, papież chce też dodać otuchy chrześcijanom różnych wyznań, którzy padają ofiarą ataków i prześladowań. W ostatnich latach, jak zaznacza w piątek włoski dziennik „Il Messaggero”, w Egipcie dokonano zamachów na 54 kościoły.

Fot. PAP/EPA/TELENEWS, CIRO FUSCO 

Galeria (5 zdjęć)
Papież już w Egipcie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze