Papież Franciszek

Papież Franciszek, Fot. PAP/EPA.

Papież do kardynałów: dla młodych bądźmy marzycielami

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś przypada 25. rocznica święceń biskupich Ojca Świętego.

Z tej okazji w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie Franciszek sprawował Eucharystię wraz z obecnymi w Rzymie kardynałami. Wielu z nich przybyło do Wiecznego Miasta na jutrzejszy konsystorz. Niektórzy przyśpieszyli swój przyjazd, aby wziąć udział w papieskim jubileuszu.

Franciszek osnuł homilię wokół trzech słów: „Wstań! Patrz! Miej nadzieję!” Z tymi słowami zwrócił się Bóg do Abrahama, który posłuszny wyszedł do Ziemi Obiecanej. Wstań i idź, bo to jest twoje zadanie, twoja misja, nie siedź. Trzeba patrzeć na horyzont, a nie budować mury. I ufaj, miej nadzieję – mówił Bóg do Abrahama – że pomimo podeszłego wieku i bezpłodności żony staniesz się ojcem wielkiego narodu.

Życie otwarte na misję

-Kiedy Abraham został powołany, był mniej więcej w naszym wieku: przechodził na emeryturę, na emeryturę, aby odpocząć… Rozpoczął w tym wieku. Był człowiekiem starym, z ciężarem starości na plecach, starości, która niesie ze sobą ból, choroby… Ale ty, jak gdybyś był młodzieńcem, wstań i idź, idź! Jak gdybyś był harcerzem: idź! Patrz i miej nadzieję. I to Słowo Boże jest skierowane także do nas, którzy mamy ten wiek, co miał Abraham… plus minus – są wśród nas niektórzy młodsi, ale większość z nas jest w tym wieku – i do nas dziś Pan mówi to samo: Wstań! Patrz! Miej nadzieję! – mówił Papież i dodał, że ich życie to jeszcze nie historia, która się kończy. Ich życie jest otwarte aż do końca, otwarte na misję.

Nie jesteśmy gerontokracją!
– Niektórzy, co nie życzą nam dobrze, mówią, że jesteśmy starcami w Kościele, gerontokracją. Ale to tylko kpina. Nie rozumieją tego, co mówią. My nie jesteśmy starcami: jesteśmy dziadkami, jesteśmy dziadkami. I jeżeli tego nie czujemy, to powinniśmy o tę łaskę prosić, by ją odczuć. Jesteśmy dziadkami, na których patrzą młodzi, dzieci. Jesteśmy dziadkami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu powinni ukazać im sens życia. Dziadkami, którzy nie są zamknięci w melancholijnym wspominaniu swych dziejów, ale otwarci, aby ten sens im dać. A dla nas te słowa: «wstań, patrz, miej nadzieję» oznaczają: «marzyć». Jesteśmy dziadakmi, którzy powinni marzyć i przekazywać swe marzenia współczesnej młodzieży: oni tego potrzebują. Aby mogli wziąć z naszych marzeń siłę do prorkowania i podejmowania swoich obowiązków – kontynuował Ojciec Święty.

 

Papież do kardynałów: dla młodych bądźmy marzycielami
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze