PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników.

To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

>>> Ks. Henryk Skorowski SDB: pieniądz sam w sobie jest dobrem

Rodzaje wyzysku

Papież przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

„Jesteście ruchem pracowników i możecie pomóc wnosić ich troski do wspólnoty chrześcijańskiej. To ważne, aby pracownicy czuli się u siebie w parafiach, stowarzyszeniach, grupach oraz ruchach; żeby ich problemy traktowano na poważnie i wysłuchiwano ich próśb o solidarność” – wskazał papież.

Zauważył, że „praca przechodzi obecnie przez okres zmian, które wymagają specjalnego towarzyszenia”. „Nierówności społeczne, formy niewolnictwa czy wykorzystywania, ubóstwo rodzin z powodu braku zatrudnienia lub słabo płatnej pracy stanowią realne problemy, które muszą zostać wysłuchane w naszych kościelnych środowiskach. To są rodzaje wyzysku – nazywając rzeczy po imieniu. Zachęcam was, aby wasze serca i umysły były wciąż otwarte na pracowników, zwłaszcza tych ubogich oraz przez nikogo nie chronionych; abyście udzielali głosu ludziom go pozbawionym; abyście nie przejmowali się bardzo, ilu macie członków, ale byście stanowili zaczyn w środowisku społecznym waszego kraju – zaczyn sprawiedliwości i solidarności” – wezwał Franciszek.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze