epa06875254 Yasuhiro Yamauchi (C), Chief Competitive Officer (COO) of Nissan Motor Co., Ltd., bows deeply during a news conference at its global headquarters in Yokohama, Kanagawa Prefecture, south of Tokyo, 09 July 2018. Nissan has committed false of exhaust emission on vehicle inspections from April 2013 to June 2018. EPA/JIJI PRESS JAPAN OUT EDITORIAL USE ONLY/ NO ARCHIVES Dostawca: PAP/EPA.

Papież modli się za Japończyków

Papież Franciszek modli się za ofiary kataklizmu w Japonii. Fala powodzi jakiej doświadcza Japonia jest najgorsza od 35 lat. W ich wyniku zginęło co najmniej 114 osób a ponad 80 uważa się za zaginione. Prawie 6 mln zostało przesiedlonych.

W telegramie podpisanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina Ojciec Święty wyraża swój głęboki smutek i szczere współczucie dla wszystkich dotkniętych tragedią i modli się szczególnie za zmarłych i rannych oraz pogrążonych w żałobie. Zachęca władze cywilne i osoby prywatne do zaangażowania we wszelkie działania poszukiwawcze i ratownicze.

Liczba ofiar ciągle rośnie
Po fali złej pogody w ostatnich dniach liczba ofiar powodzi wciąż rośnie. Źródła rządowe mówią już o 114 ofiarach śmiertelnych i ponad 80 zaginionych. „Trwa wyścig z czasem” – powiedział Shinzo Abe, premier Japonii. Ulewne deszcze zniszczyły szczególnie regiony Kansai i Kyushu w środkowo-zachodniej części kraju. Rząd wysłał do ratowania i pomocy ludności ponad 54 tys. członków sił samoobrony, policji i straży pożarnej oraz przybrzeża. W 19 prefekturach ewakuowano 5,9 mln osób, a ponad 30 tys. mieszkańców musiało nocować w ośrodkach zastępczych.

Najbardziej dotknięcia prefektura
W szczególności, w prefekturze Okayama, jednej z najbardziej dotkniętych powodzią, ponad tysiąc osób znalazło schronienie na dachach swoich domów. W sumie 4.6 tys. domów zostało całkowicie zalanych, a 267 tys. uszkodzonych.

Coraz większy paraliż kraju
Premier Japonii Shinzo Abe odwołał swoją zaplanowaną na środę podróż zagraniczną, która obejmowała zarówno Europę, jak i Bliski Wschód. Abe oczekiwano w Brukseli, gdzie miał podpisać umowę o partnerstwie gospodarczym między Tokio a Unią Europejską, przy okazji szczytu UE-Japonia, a następnie do udać się do Paryża, aby spotkać się z prezydentem Emmanuelem Macronem, z okazji inauguracji cyklu imprez pt. „Japonisme 2018”. Następnie japoński premier miał pojechać do Arabii Saudyjskiej i Egiptu.

Wiele fabryk z branży motoryzacyjnej musiało zawiesić swoją działalność. Producenci samochodów wzięli pod uwagę problemy i ryzyko związane z zatrudnieniem pracowników po przerwaniu licznych arterii drogowych i kolejowych. Wiele firm zdecydowało się na zatrzymanie linii montażowych, szczególnie w prefekturach Kioto, Osaka, Hiroszima i Yamaguchi. Zdjęcia: Jiji Press Japan (na trzecim zdjęciu: dyrektor Nissan Motor Co. podczas konferencji prasowej): 

Galeria (3 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze