Fot. EPA/Ernesto Guzman Jr

Papież modli się za ofiary zamachu w Egipcie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O swej modlitwie za ofiary piątkowego zamachu na meczet w Bir al-Abed koło al-Arish – stolicy prowincji Synaj Północny w Egipcie zapewnił Franciszek. Zbito w nim co najmniej 235 osób.

W telegramie kondolencyjnym papież potępił zamach i określił go jako „brutalny akt wobec niewinnych mieszkańców w zgromadzonych na modlitwie”. Wyraził też solidarność z narodem egipskim „w tej godzinie żałoby narodowej”. Według ostatnich danych w zamachu zginęło co najmniej 235 osób a ok. 130 jest rannych. Był to najkrwawszy zamach terrorystyczny w dziejach Egiptu.

W wystosowanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina telegramie papież poleca zabitych „Miłosierdziu Najwyższego i prosi o Boże błogosławieństwo i pokój dla ich rodzin”.

Jak informują egipskie media, w czasie piątkowej modlitwy w meczecie wspólnoty sufickiej eksplodował ładunek wybuchowy, po czym do modlących się otworzyło ogień 40 uzbrojonych mężczyźni. Strzelali oni do wychodzących z meczetu i otworzyli ogień w stronę karetek transportujących rannych do szpitali. 

Meczet, w którym doszło do zamachu, jest znany jako miejsce narodzin Eid al-Jarira – duchownego uważanego za założyciela sufizmu na Półwyspie Synaj. Dla sunnitów to ruch heretycki.

Jak na razie do zamachu nikt się nie przyznał. Prezydent Abdel Fattahal-Sisi zwołał posiedzenie kryzysowe i ogłosił trzydniową żałobę narodową. Na północnym Synaju wprowadzono stan wyjątkowy.

Papież modli się za ofiary zamachu w Egipcie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze