Papież podczas modlitwy przed figurą MB Niepokalanie Poczętej, fot. EPA/CLAUDIO PERI

Papież modli się za tych, którzy stracili nadzieję

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek modlił się za tych, którzy stracili nadzieję. Na Placu Hiszpańskim w Rzymie mówił, że Jezus „zrywa kajdany zła, wyzwala z najgorszych uzależnień, uwalnia od najbardziej przestępczych więzów”.

Zgodnie z tradycją papież udał się w niedzielę po południu na Plac Hiszpański w centrum Wiecznego Miasta, gdzie modlił się przy figurze Niepokalanej. W odczytanej modlitwie do Matki Bożej, którą ułożył na tę uroczystość, podkreślił: „Przypominasz nam, że jesteśmy grzesznikami, ale nie jesteśmy już niewolnikami grzechu”. „Czym innym jest być grzesznikiem, a czym innym człowiekiem zepsutym” – mówił.

Jedną rzeczą jest upaść, a potem skruszonym wyznać to i podnieść się z pomocą Bożego miłosierdzia. Czym innym jest obłudne współistnienie ze złem, zepsucie serca, które na zewnątrz jawi się nieskazitelne, lecz w środku jest pełne złych zamiarów i nikczemnego egoizmu. (Franciszek)

fot. EPA/CLAUDIO PERI

„Jak bardzo potrzebujemy wyzwolenia od zepsucia serca, które jest najcięższym zagrożeniem” – dodał Franciszek. Ojciec Święty zawierzył wszystkich na świecie, którzy są „uciskani nieufnością, przygnębieniem z powodu grzechu, którzy myślą, że dla nich nie ma już nadziei”. Jezus „i tylko on zrywa kajdany zła, wyzwala z najgorszych uzależnień, uwalnia od najbardziej przestępczych więzów, łagodzi najtwardsze serca” – powiedział.

>>> Franciszek: trwa nieustanna walka między łaską a grzechem, między dobrem a złem

Franciszek mówił, że gdy zmiana ta zachodzi w ludziach, zmienia się też oblicze miasta; także dzięki małym gestom. Wskazał na potrzebę tego, by „kochać się nawzajem, pomagać sobie jak bracia, nawet gdy są różni od nas„. „Pomóż nam chronić się przed złem, które podstępem przyciąga nas do siebie spiralami śmierci” – modlił się papież. Na Placu Hiszpańskim i okolicznych uliczkach historycznego centrum Rzymu zgromadziły się tysiące ludzi. W drodze na Plac Hiszpański papież odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie modlił się przed obrazem „Salus Populi Romani”, Matki Bożej – patronki Rzymu.

Zobacz także
Wasze komentarze