fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Papież obawia się sojuszy przeciwko uchodźcom

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek w rozmowie z założycielem dziennika „La Repubblica” Eugenio Scalfarim powiedział, że obawia się tego, iż na szczycie G20 w Hamburgu zostaną zawarte „sojusze” przeciwko imigrantom i uchodźcom.

W zapisie rozmowy opublikowanym w sobotę przez rzymską gazetę Franciszek stwierdził: „Obawiam się, że istnieją bardzo niebezpieczne sojusze między mocarstwami, które mają wypaczoną wizję świata”.

„Niebezpieczeństwo dotyczy imigracji” – dodał papież. Następnie wyjaśnił: „Głównym i niestety wciąż rosnącym problemem w dzisiejszym świecie są biedni, słabi, wykluczeni, do których należą imigranci”.

„Z drugiej strony są kraje, w których większość biednych nie pochodzi z fal migracyjnych, ale wzięła się z katastrof społecznych; inni mają z kolei niewielu ubogich, ale boją się inwazji migrantów” – oświadczył Franciszek.

Fot. EPA/THIBAULT VANDERMERSCH

Dodał: „Oto dlaczego G20 mnie niepokoi; godzi przede wszystkim w imigrantów z połowy świata i to coraz bardziej wraz z upływem czasu”.

Zdaniem papieża „nie można się łudzić”; dla ubogich narodów atrakcyjne są kontynenty i kraje „prastarego bogactwa”, przede wszystkim Europa.

„Kolonializm zaczął się od Europy. Były pozytywne aspekty kolonializmu, ale także negatywne. Europa stała się najbogatsza z całego świata. To ona będzie głównym celem ludów migrujących” – zaznaczył Franciszek.

Ostrzegł również: „Albo Europa stanie się wspólnotą federalną, albo przestanie się liczyć na świecie”.

Papież obawia się sojuszy przeciwko uchodźcom
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze