Fot. screen z wideo EWTN/yt

Papież po raz pierwszy nie czytał rozważań przed modlitwą Anioł Pański – pomógł lektor

W niedzielę papież Franciszek po raz pierwszy nie odczytał rozważań przed południową modlitwą Anioł Pański; zrobił to za niego ksiądz z Watykanu. Franciszek połączył się z wiernymi za pośrednictwem watykańskich mediów z kaplicy watykańskiego Domu Świętej Marty, gdzie mieszka. Wyjaśnił, że nie może czytać z powodu „infekcji w płucach”.

Papież pozdrowił wiernych, wyjaśniając, że z powodu stanu swego zdrowia odczytanie przesłania powierzył ks. prał Paolo Braidzie, odpowiedzialnym za przygotowanie papieskich tekstów.

W tekście nawiązano do ukazanej w czytanym dziś fragmencie Ewangelii (Mt 25, 31-46) sceny sądu ostatecznego, który będzie dotyczył miłosierdzia. Zauważono, że ukazani w nim przyjaciele Króla według kryteriów doczesnych powinni być jego sojusznikami, którym zawdzięcza on swoją wielkość. Tymczasem według kryteriów Jezusa przyjaciółmi są inni: to ci, którzy jemu służyli w osobach najsłabszych. „Jest Królem wrażliwym na problem głodu, na potrzebę domu, na chorobę i uwięzienie (por. w. 35-36): wszystko to jest niestety zawsze bardzo aktualne. Głodni, bezdomni, często ubrani tak, jak potrafią zapełniają nasze ulice: spotykamy ich każdego dnia”.  

>>> Papież był na badaniach w szpitalu. Są wyniki

Ojciec Święty wskazał, że według odczytanego fragmentu jesteśmy „błogosławieni”, jeśli odpowiadamy na te biedy z miłością, poprzez służbę. Dzieje się tak dlatego, że Jezus, nasz Król, który nazywa siebie Synem Człowieczym, ma swoich szczególnie umiłowanych siostry i braci w najsłabszych kobietach i mężczyznach. „Styl, którym powinni wyróżniać się Jego przyjaciele, ci, którzy mają Jezusa za Pana, jest Jego własnym stylem: współczucie, miłosierdzie, czułość. One uszlachetniają serce i zstępują jak oliwa na rany poranionych przez życie” – czytamy w papieskim tekście.

Na zakończenie swego rozważania Franciszek zachęcił wiernych do zastanowienia się między innymi nad swoim zaangażowaniem w potrzeby cierpiących spotykanych na swojej drodze. „Niech Maryja, Królowo nieba i ziemi, pomoże nam miłować Jezusa, naszego Króla w jego braciach najmniejszych”. Następnie Ojciec Święty odmówił modlitwę „Anioł Pański” i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

EPA/RICCARDO ANTIMIANI Dostawca: PAP/EPA.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu przez Ojca Świętego apostolskiego błogosławieństwa ks. prał. Paolo Braida odczytał papieskie apele i pozdrowienia.

Drodzy bracia i siostry,

Dzisiaj obchodzimy 38. Światowy Dzień Młodzieży w Kościołach partykularnych pod hasłem „Weselcie się nadzieją”. Błogosławię wszystkich, którzy biorą udział w inicjatywach promowanych w diecezjach, nawiązujących do ŚDM w Lizbonie. Ogarniam  młodych, będących teraźniejszością i przyszłością świata, i zachęcam ich, aby byli radosnymi protagonistami życia Kościoła.

        Wczoraj udręczona Ukraina upamiętniła Hołodomor, ludobójstwo popełnione przez reżim sowiecki, które 90 lat temu spowodowało śmierć głodową milionów osób. Ta rozdzierająca rana, zamiast się zabliźnić, jest jeszcze bardziej bolesna z powodu okrucieństw wojny, która sprawia, że ten umiłowany naród nieustannie cierpi. Stale się módlmy za wszystkie narody rozdarte konfliktami, ponieważ modlitwa jest siłą pokoju, która przerywa spiralę nienawiści, łamie krąg zemsty i otwiera niespodziewane ścieżki pojednania. Dzisiaj dziękujemy Bogu, ponieważ w końcu doszło do rozejmu między Izraelem a Palestyną, a niektórzy zakładnicy zostali uwolnieni. Módlmy się, aby wszyscy zostali jak najszybciej uwolnieni – pomyślmy o ich rodzinach! -Módlmy się, aby więcej pomocy humanitarnej dotarło do Gazy i aby nalegano na dialog: to jedyna droga, jedyna droga do osiągnięcia pokoju. kto nie chce prowadzić dialogu, nie chce pokoju.

Nasz świat oprócz wojny zagrożony jest innym wielkim niebezpieczeństwem, zmianami klimatycznymi, które zagrażają życiu na Ziemi, zwłaszcza przyszłym pokoleniom. A to jest sprzeczne z planem Boga, który stworzył wszystko dla życia. Dlatego w najbliższy weekend udam się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby w sobotę zabrać głos na COP28 w Dubaju. Dziękuję wszystkim, którzy będą towarzyszyć tej podróży modlitwą i zobowiązaniem wzięcia sobie do serca ochrony naszego wspólnego domu. 

Serdecznie witam pielgrzymów z Włoch i innych części świata, zwłaszcza z Pakistanu, Polski i Portugalii. Pozdrawiam wiernych z Civitavecchii, Tarquinii i Piacenzy oraz delegację San Vito Martire z Lequile (Lecce). Pozdrawiam młodzież przygotowującą się do bierzmowania z Viserba (Rimini), grupę „Assisi nel vento” i chór „Don Giorgio Trotta” z Vieste.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze