epa05650569 A handout picture provided by the Vatican newspaper L’Osservatore Romano shows Pope Francis (C) as he leads a mass at Santa Marta in Vatican City, 28 November 2016. EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Papież: polityka oparta na technologii i finansach nie troszczy się o naturę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek naukowcom z wielu krajów, że podporządkowanie polityki technologii i finansom prowadzi do braku troski o środowisko. Skrytykował wspólnotę międzynarodową za „słabą reakcję” na wyzwania ekologiczne i społeczne.

Franciszek mówił o tym podczas audiencji dla przedstawicieli Papieskiej Akademii Nauk, którzy obradują w Watykanie na temat wpływu nauki i technologii na ludzkość i środowisko. W spotkaniu z papieżem uczestniczył między innymi brytyjski fizyk i matematyk Stephen Hawking.

W przemówieniu papież podkreślił, że choć są „godne pochwały wyjątki”, świat międzynarodowej polityki w niewystarczający sposób dał dowód „konkretnej woli dążenia do dobra wspólnego” i nie słucha rad środowisk naukowych dotyczących sytuacji planety.

„Podporządkowanie polityki technologii i finansom, które szukają przede wszystkim zysku, widać w obalaniu bądź opóźnieniach we wprowadzaniu w życie światowych porozumień w sprawie środowiska, a także w kontynuowaniu wojen o panowanie, które pod pozorem szlachetnych roszczeń przynoszą coraz większe szkody środowisku oraz bogactwu moralnemu i kulturowemu narodów” – oświadczył Franciszek.

Dodał: „W czasach obecnych dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy właścicielami i panami natury, uprawnionymi do tego, by ją grabić bez żadnego zastanowienia nad jej ukrytymi możliwościami i prawami ewolucji, jakby był to nieożywiony materiał do naszej dyspozycji”. Jako jeden z rezultatów takiej postawy wskazał „bardzo poważną utratę różnorodności biologicznej”.

„Nie jesteśmy stróżami muzeum i jego arcydzieł, które musimy czyścić każdego ranka z kurzu, ale współpracownikami w zachowaniu i rozwoju istnienia i różnorodności biologicznej planety i życia ludzkiego” – podkreślił papież.

Przypomniał o obowiązku odpowiedzialności za naturę i jej zasoby oraz dążenia do sprawiedliwości społecznej i przezwyciężenia „niesprawiedliwego systemu, który powoduje ubóstwo, nierówności i wykluczenie”.

foto. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Zobacz także
Wasze komentarze